İlköğretim II. kademedeki ev ekonomisi ders programında bulunan beslenme üniteleri hakkındaki öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers and pupils point of view in the secondary school on well-balanced diet units as a part of household economics class programme
  1. Tez No: 215407
  2. Yazar: KÜBRA COŞKUNER SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim okulları ikinci kademesinde okutulan EvEkonomisi dersinde işlenen beslenme ünitelerinin, öğrencilerin beslenme bilgilerinesahip olmaları açısından gerekli ve yararlı olup olmadıkları, ünitelerinuygulanabilme, öğrenci seviyesine uygunluk düzeyleri ile ünitelerin işlenmesindekarşılaşılan genel sorunlar saptanmaya çalışılmış ve öğretmenlerle öğrencilerinbeslenme üniteleri hakkındaki görüşleri alınmıştır.Araştırma için gerekli olan veriler Afyonkarahisar il merkezindeki ilköğretimokulları ikinci kademesinde öğrenim gören ve beslenme ünitelerinden herhangi birinialmış 410 öğrenci ile Ev Ekonomisi dersini yürüten 31 öğretmene anket uygulanaraktoplanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin çoğunluğu tarafından beslenmeüniteleri yeterli ve dengeli beslenebilmek açısından gerekli ve yararlı bulunmuştur.Öğretmenler Ev Ekonomisi dersinde beslenme ünitelerinin her yıl işlenmesigerektiğini belirtmişlerdir fakat bulgulara göre uygulamalı olarak işlenmesi gerekenbeslenme üniteleri için ilköğretim okullarında atölye ve yeterli araç-gerecinbulunmadığı saptanmıştır. Beslenme dersleri alan öğrencilerin çoğunluğu yeterli vedengeli beslenebilmek için doğru bilgiler kazandıklarını belirtmektedirler veyarısından biraz fazlası öğrendikleri bilgiler sayesinde yanlış beslenmealışkanlıklarının değiştiğini düşünmektedirler. Bunun yanında öğrencilerinçoğunluğu tarafından beslenme ünitelerinin yeterli ve dengeli beslenebilmekaçısından gerekli ve yararlı bulunduğu saptanmıştır ve araştırma kapsamına alınanöğrencilerin çoğu Ev Ekonomisi dersinde beslenme ünitelerini işlemekten zevkaldıklarını, beslenme ünitelerinin her yıl işlenmesi gerektiğini belirtmektedirler.Cinsiyete göre Ev Ekonomisi dersinde öğrenilen beslenme bilgilerinin çevreyeaktarılması konusundaki farklılık istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur (p< 0.05).Araştırmaya katılan öğrencilerin tamamına yakınının İş Eğitimi dersini yararlıbuldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, whether the nutrition units taught in home economicslesson which is given in second year at primary schools are necessary and useful forstudents to have knowledge about nutrition or not, the application of units,conformity of units with level of students and common problems encountered inteaching them, have been aimed to determine and, the opinion of teachers andstudents about nutrition units has been asked.Data required for research has been collected from questionnaire applied to410 students who are studying in their second years of primary schools in downtownof administrative province of Afyonkarahisar, and have taken any of nutrition units ;and to 31 teachers giving home economics lesson.According to the results, most of teachers have found nutrition unitsnecessary and useful in terms of a sufficient and balanced diet. Teachers haveemphasized that nutrition units should be taught every year in home economicslessons; however, according to findings, it has been found out that there aren?tworkshops and enough instruments and materials for nutrition units requiringpractical teaching at primary schools. Most of students who have taken nutritionlessons say that they have gained accurate knowledge about sufficient and balanceddiet , and a few more than half of them think that thanks to the knowledge theygained, their wrong habit of nutrition has changed. Further more, a has beenestablished that the majority of pupils have found these units beneficial and efficientfor a well balanced diet and most of those pupils who haven taken place in thisresearch informed that they had a great pleasure on this programme in theirhousehold economic classes , they also studet that those units should be processedevery year. According to gender, the difference in transferring knowledge aboutvinutrition learned in home economics lesson to daily life has been found statisticallysignificant. It has been found out that nearly all of the students participating inresearch find handicraft lessons useful. Areas of interests in handicraft lessons differaccording to the genders of students, and this difference is statistically found out tobe significant.