Kanser tedavisinde yoğun bakım ünitesi ve maliyet-etkinliği
Intensive care unit in cancer treatment and the cost-effectivity
  1. Tez No: 487678
  2. Yazar: MEHMET NESİM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BARUTCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Turan MN. Kanser Tedavisinde YBÜ Ve Maliyet-Etkinliği, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Aydın, 2017. Onkoloji alanındaki gelişmelerle, kanser hastaları yoğun bakım ünitesi (YBÜ)'nde daha sık tedavi görmektedir. Bu çalışmada, YBÜ'nde yatan kanser hastalarının özellikleri ile prognoz ve maliyet-etkinlik ilişkisi araştırılmıştır. Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi'nde Ocak 2017 – Haziran 2017 tarihleri arasında YBÜ'de yatan, 194 erişkin solid tümörlü hastanın demografik ve onkolojik özellikleri, laboratuar ve görüntüleme yöntemleri ile uygulanan tedaviler ve prognozları retrospektif olarak incelenerek maliyet-etkinlik analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turan MN. Intensive Care Unit In Cancer Treatment And The Cost-Effectivity, Adnan Menderes University, Medical Faculty, Department of Internal Medicine, Internal Medicine Thesis, Aydın, 2017. Aim: Cancer patients are more frequently treated in intensive care unit (ICU) due to advances in oncology. In this study, the relationship in-between the characteristics of cancer patients in ICU and prognosis as well as the cost-effectivity. Method: The demographical and oncological characteristics, the laboratory examinations and imaging methods, and treatments as well as prognosis of 194 adult patients with solid tumors in ICU of Aydın, Adnan Menderes University in-between January and June 2017 are retrospectively researched and the cost-effectivity is analyzed.