Erişkin yoğun bakım ünitesinde takip edilen yetmiş beş yaş üzeri hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 487685
- Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
75 YAŞ ÜSTÜ HASTALARDA YOĞUN BAKIM MORTALİTESİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN RETROSPEKTİF ANALİZİ Özet Bu çalışma yoğun bakımdaki ileri yaş hastalarda mortaliteye etki eden faktörleri belirlemek ve mortaliteyi tahmin etmede APACHE II skorunun değerini araştırmayı amaçlamaktadır.1 Ocak 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında Dr. Lutfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde takip edilmiş olan 75 yaş üzeri hastaların tıbbi kayıtları gözden geçirildi. Yoğun Bakıma kabul edildikleri andaki tanılarına göre 2 gruba ayrıldılar: Medikal ve cerrahi. Hastanın yoğun bakıma kabul edildiği tarihteki total lenfosit ve lökosit sayıları, kan glukoz, elektrolit ve kreatinin değerleri kayıt edildi. Hastanın kabul edildiği andaki Glasgow Koma Skalası, APACHE II skoru ve laboratuar değerlerinin mortalite ile korelasyonu çalışıldı. Mortalite yüksek APACHE II skoru ile ilişkili iken yoğun bakıma kabul anındaki ileri yaş, yüksek serum kreatinin düzeyleri, düşük ortalama arter basınçları (
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE ANALYSIS OF FACTORS AFFECTING INTENSIVE CARE UNIT MORTALITY IN PATIENTS OVER 75 YEARS OF AGE Summary This study aimed to investigate the value of the APACHE II scoring system in predicting mortality and identify the factors affecting mortality in advanced-age patients in the intensive care unit.The medical records of patients >75 years of age who were hospitalized at the intensive care unit of Dr. Lutfi Kirdar Education and Research Hospital between January 1, 2012 and December 31, 2012 were examined. The patients were divided into two groups according to the diagnosis upon their hospitalization: medical and surgical. Total lymphocyte and leukocyte counts, as well as blood/serum levels of glucose, electrolytes and creatinine, were recorded on the day of hospitalization. Correlation of mortality with Glasgow Coma Scale, APACHE II score, and laboratory findings was studied upon admission.While mortality was associated with higher APACHE II score, factors such as advanced age on admission, higher serum creatinine levels, lower mean arterial pressure (