2 yaş altı genel anestezi alan çocukların davranışsal değişikliklerinin ve okul başarılarının anket yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of behavioral changes and school achievement in children receiving general anesthesia under 2 years of age with questionnaire method
- Tez No: 487687
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile amaçlanan, genel anestezinin çocuklar üzerinde nörotoksik etkilerinin olabileceğini öne süren ve uzun dönemde davranışsal bozukluklar ile okul başarısına etkilerini gösteren çalışmalardan yola çıkarak, Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 2000-2010 yılları arası gerçekleştirilen 2 yaş altı minör ürogenital operasyonlar sırasında uygulanan genel anestezi ile bu ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada, vaka grubu 2000-2010 yılları arası Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, 2 yaş ve altında iken genel anestezi ile minör ürogenital cerrahi (sünnet, inguinal herni, fimozis vb.) geçiren 57 çocuktan oluşmaktadır. Kontrol grubu ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran, daha önce hiç anestezi almamış benzer cinsiyet ve yaş grubundaki 56 çocuktan oluşmaktadır. Etik kurul onayı alındıktan sonra, çocukların anne veya babalarına, davranış şiddetini ölçme ve davranış değişimini değerlendirme amaçlı Eyberg Çocuk Davranış Envanteri (EÇDE) ve okul başarısı değerlendirme soruları vaka grubuna hastane bilgi sisteminde kayıtlı telefon numaraları aranarak, kontrol grubuna ise yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır. Bulgular: Vaka ve kontrol kontrol grupları, yaş ve cinsiyet dağılımı açısından benzerdir. Vaka grubunda anne ve baba eğitim düzeylerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu saptanmıştır. Genel başarı, Türkçe, sosyal bilgiler, matematik, fen bilgisi başarıları ve davranış problemi sıklığı açısından anestezi maruziyeti olan grup ile daha önce anestezi almamış grup arasında fark olmadığı tespit edilmiştir. Anestezi maruziyeti olan grupta, genel başarı ve davranış problemi sıklığının ameliyat yaşı veya ameliyat süresine bağlı olarak değişmediği saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda, 2 yaş altında minör ürogenital cerrahi sırasında anestezi maruziyeti olan çocukların okul çağındaki genel başarılarının ve davranış problemi görülme sıklıklarının, daha önce anestezi almamış çocuklara göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Çocukların başarı düzeyi ve davranış problemleri, aile yapısı, etnik yapı, sosyoekonomik düzey, bulundukları çevre, öğrenim gördükleri okul, ek hastalıklar gibi birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bu nedenle özellikle ülkemizde, konuyla ilgili daha büyük örnekleme sahip, daha uzun ameliyat sürelerini de içeren, vaka grubunun farklı işlemlerden seçilerek olguların cinsiyet dağılımının daha dengeli olacağı prospektif kohort tarzında klinik çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between anesthesia exposure under 2 years of age and the school achievement and behavioral problems in the later period, based on studies showing that neurotoxic effects may be present in children of general anesthesia. Method: In the study, case group consisted of 57 children who underwent general anesthesia and minor urogenital surgery (circumcision, inguinal hernia or phimosis) at 2 years of age and under at Adnan Menderes University Application and Research Hospital Pediatric Surgery Department. The control group consisted of 56 children of the same sex and age group who had never been anesthetized before and had been admitted to the Department of Child Health and Diseases. After ethical committee approval, the Eyberg Child Behavior Inventory (ECBI) and school success evaluation questions were evaluated to the children 's parents in order to determine the behavioral change and to measure the severity of the behavior. The telephone numbers registered in the hospital information system were searched for the case group and face - to - face interviews were applied to the control group. Findings: The case and control groups were similar in terms of age and gender distribution. It was determined that parental education levels in case group were higher than control group. It was determined that there was no difference between two groups in terms of general success, Turkish, social studies, mathematics, science lessons and frequency of behavior problems. In the group with anesthesia exposure, it was determined that the frequency of general success and behavior problems did not change depending on the age at operation time or duration of operation. Conclusion: In our study, it was determined that the general successes and the incidence of behavioral problems of children exposed to anesthesia during minor urogenital surgery under 2 years of age did not differ compared with children who had not previously undergone did not have anesthesia. The success level and behavior problems of children can be affected by many factors such as family structure, ethnic origin, socioeconomic status, environment, the school they are attending and additional diseases. For this reason, especially in our country, we think there is a need for prospective cohort-style clinical trials with a larger sample of subjects.