İnternal carotis arter sifon tiplerinin serebral anevrizma ile ilişkisinin retrospektif olarakincelenmesi
Retrospective investigation of the relationship of internal carotid artery siphons to cerebral aneurysm
  1. Tez No: 487689
  2. Yazar: OSMAN BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İntrakranial anevrizmalar dünya nufusunun yaklaşık %6'sını etkiler. Yıllık insidansı 10-16 /100.000 dir. Neyseki hastaların sadece %0.05 inde rüptür gelişir ancak mortalite oranları%56 dan %80'ekadar değişen subaraknoid kanama sonucunda yıkıcı bir durumla karşıkarşıya kalırlar. Bizim çalışmanınamacıcarotis sifon morfolojisinin anevrizma üzerindeki etkilerini değerlendirmekve bunların oluşumuile olası anevrizma ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamızda a.carotis internanın sifon tiplerinin anevrizmanın dağılımı,anevrizmanın boyutu, (maksimum anevrizma kesesi çapı), rüptür olup olmadığı, cinsiyet ve yaş ile ilişkisinin araştırılması hedeflendi. Mevcut çalışma ile intrakranial anevrizma gelişiminde ve rüptüre olmasındaetkili olan hemodinamik faktörleri araştırarak literatüre katkı sağlayacağımızı düşündük. Adnan Menderes Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim DalıOcak 2015 ile Ekim 2017 arasında servis ve yoğun bakımda SAK ve anevrizma tanısıyla takip edilen 402 hastaların yapılantüm DSA ve 3DSA görüntülemeleriretrospektif olarak taranarak yapıldı. Carotis sifon tipleri V,C,U S şekline göre belirlenerek eş zamanlıolarakanevrizma varlığı, dağılımı, boyutlu (maksimum çap buyutu) maksimum çap buyutu) rüptüre olup olmadığı belirlenip carotis sifon tipleri ile arasındakikorelasyondeğerlendirildi. Elde edilen veriler, IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, USA) programının 16.0 versiyonu kullanılarak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Intracranial aneurysms affect about 6% of all of the worldpopulation.The annual incidence is explained about 10-16 /100.000. Althoughruptured aneurysm is encountred about 0.05% the subarachnoid hemorrhage's range may vary from 56% to 80%andthese patients may encounter a devastating result. The purpose of our studywas to evalute the effects of the carotid siphon morphology on the aneurysm and investigate its relation with possiblity of the aneurysm formation. In addition, The goal of our study was to investigate the effect of the the internal carotid arteria siphon morphology on the distribution and size (maximum pouch diameter)of the aneurysm, predisposition to rupture, gender and age.In our opinion is that we may contribute to the literature by investigating hemodynamic factors which are effective in the devolopment of intracranial aneurysms and rupture. Retrospectvely screening all DSA and 3D DSA images including 402 patient who were followed up with SAH and aneurysm in the service and intensive care unit was performed between January 2015 and October 2017 in the Adnan Menderes Universty Neurosurgery department angiography unit. The carotid siphon types were determined according to V,C,S,U shapes and in addition, the aneurysm distribution, size, rupture and carotid sphon types were determined. The obtained data was evaluated via using the 16.0 version of the İBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, USA) program.