Yoğun bakım hastalarında ultrasonografi eşliğinde üç farklı bölgeden yapılan radiyal arter kateterizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography-guided radial arterial catheterization from three separate sites in the intensive care unit patients
  1. Tez No: 608571
  2. Yazar: EZGİ DİRENÇ KÜLÜNK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TUNCEL TEKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde, radiyal arter kateterizasyonunda ultrasonografi kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Ultrasonografi eşliğinde radiyal arter kateterizasyonunda, uygun girişim bölgesini değerlendiren veya girişim bölgesinin arter kanülünün kullanım süresine ve komplikasyonlara etkisini araştıran herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Biz bu çalışmamızda, ultrasonografi eşliğinde radiyal arter kateterizasyonunda bir 'en uygun girişim bölgesi' tanımlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, yoğun bakımda takip edilen 94 hasta dahil edildi. Radiyal artere üç farklı noktada girişimde bulunuldu: El bileği seviyesi (Grup 1), ön kolun distal ¾'ü (Grup 2) ve ön kolun distal ½'si (Grup 3). Radiyal arter çapları ve radiyal arter cilt mesafeleri ölçüldü. Başarılı girişim süresi ve toplam girişim süresi kaydedildi. Girişim sırasında oluşan erken komplikasyonlar ve hastanın takibi süresince oluşan geç komplikasyonlar ile arter kanülünün kullanım süresi gözlemlenip kaydedildi. Bulgular: Hastaların radiyal arter çaplarının gruplar arasında farklı olmadığı, ancak radiyal arter ile cilt arasındaki mesafenin farklı olduğu, proksimale gidildikçe radiyal arter derinliğinin arttığı görüldü. İlk giriş başarı oranları açısından, gruplar arasında anlamlı fark olduğu görüldü. Grup 3'te yalnızca 2 hastada ilk girişte başarılı olundu, toplamda ise 35 hastanın yalnızca 17'sine başarılı radiyal arter kateterizasyonu uygulanabildi. Arter kateterizasyonu deneme sayısı, kullanılan kanül sayısı, toplam girişim süresi açısından da Grup 3, diğer gruplardan anlamlı olarak yüksekti.Arter kanülününün kazara yerinden çıkması komplikasyonu, en çok Grup 1'deki hastalarda gerçekleşti. En uzun kullanım süresine sahip olan grubun, medyan 4 gün ile, Grup 2 olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda, ultrasonografi eşliğinde radiyal arter kanülasyonu için, 'en uygun girişim bölgesi'ni ön kolun distal ¾'ü olarak tanımladık. El bileği bölgesinden, yüksek 'yerinden çıkma' oranı, ön kol ½ seviyesinde ise yüksek başarısızlık oranı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: Use of ultrasound guidance for radial artery catheterization in the ICU is recently increasing. There is a lack of studies investigating the most suitable intervention site for cannulation or the effects of separate intervention sites on lifetime of the arterial cannula and complications. In this study, we aimed to define the“optimal intervention site”for radial arterial catheterization. Materials and Methods: 94 patients in ICU were included in the study. The radial artery cannulations were attempted at three different points: at the wrist level (Group 1), at distal 3/4 of the forearm (Group 2), or at the distal ½ of the forearm (Group 3). Radial arterial diameters and radial artery to skin distances were measured. Successful and total intervention times were recorded. Early complications, late complications, and the lifetime of arterial cannula use were recorded. Results: The radial artery diameters were similar, but the radial artery to skin distances were different between groups and the depth of the radial artery increased by progression to proximal sites. There was a significant difference between groups in terms of success rates at first attempt. In Group 3, only 2 catheterizations were successful at first attempt, and in total, only 17 of 35 catheterizations were successful. Accidental removal of the arterial cannula were most common in Group 1 patients. The longest lifetime for the arterial cannula was in Group 2 patients with a median of 4 days. Conclusion: As a result of our study, we defined 'the optimal intervention site' as the distal 3/4 part of the forearm for ultrasound-guided radial artery cannulation. There is a high accidental removal rate at the wrist region and a high failure rate at the forearm 1/2 level.