Termoplastik kor tekniğini iki farklı kanal patı ile kullanarak tedavi sonrası hassasiyet ve kök ucundan taşma miktarının değerlendirilmesi: Randomize kontrollü klinik çalışma
Post-obturation pain and overextension of root canal filling materials following the use of the ah plus and iroot sp sealers a randomized controlled clinical trial
  1. Tez No: 487690
  2. Yazar: AYFER ATAV ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN DUMANİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı iki farklı kanal patını kullanarak termoplastik kor yöntemi ile yapılan kanal tedavisini takiben, hastalardaki postoperative ağrı ve dişlerin periapikal alanındaki taşkınlığı değerlendirmektir. Bu prospektif randomize kontrollü klinik çalışmada 160 hastada 160 mandibular molar ve premolar dişe kök kanal tedavisi uygulanmıştır. İstatistiksel olarak hazırlanmış randomize, onarlı bloklarla hastalar dört gruba ayrılmış ve tedavi edilmiştir. Bu gruplar; iRoot SP kanal patıyla tedavi edilen devital dişler, iRoot SP kanal patıyla tedavi edilen vital dişler, AH Plus kanal patıyla tedavi edilen devital dişler, AH Plus kanal patıyla tedavi edilen vital dişlerdir. Kanal tedavilerinin tamamı tek bir diş hekimi tarafından, tek seansta termoplastik kor tekniği ile yapılmıştır. Hastalar ağrı skorlarını VAS skalasını kullanarak; tedavi edilmeden önce ve 0–6, 6–12, 12–24 ve 24–72 saat aralıklarında not etmişlerdir, ayrıca o saat aralıklarında içilen ağrı kesici sayısı da yazılmıştır. Gruplar arasındaki kategorik değişkenler, ki-kare testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çoklu grup karşılaştırmaları tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile Bonferroni testi kullanılarak yapılmıştır. Ağrı skorlarındaki zaman içindeki değişimleri değerlendirmek için tekrarlanan ölçümler analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare postoperative pain and overextension of root canal filling after root canal treatment using a carrier-based obturation system and two different sealers. In this prospective randomized clinical trial, 160 premolars and molars in mandibula were treated. Patients with vital and devital teeth were assigned to four groups using a randomized block design with block sizes of 10 patients each. The groups were composed of devital teeth treated with iRoot SP sealer, vital teeth treated with iRoot SP sealer, devital teeth with treated with AH Plus sealer, and vital teeth treated with AH Plus sealer. In single visits, a single operator prepared root canals and filled them with sealer using the carrier-based obturation technique. Radiographs were taken and obturation length was recorded. Patients recorded pain scores using of Visual Analogue Scale and frequency of analgesic intake at baseline and 0–6, 6–12, 12–24, and 24–72 h. Categorical variables were compared among groups using the chi-squared test. Multiple group comparisons were performed using one-way analysis of variance (ANOVA) with the Bonferroni test. Repeated-measures ANOVA was used to evaluate changes in pain scores over time.