Akne vulgarisin farklı lezyonları arasında toll benzeri reseptör-2 (tlr-2),toll benzeri reseptör-4 (tlr-4) ve antimikrobiyal peptid düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of toll like receptor-2 (tlr-2), toll like receptor-4 (tlr-4), and antimicrobial peptide levels in different lesions of acne vulgaris
- Tez No: 487694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SERAP KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Akne Vulgaris (AV) başlıca pilosebase üniteyi etkileyen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar AV'de toll benzeri reseptörler (TLR) ve antimikrobiyal peptidlerin (AMP)'in patogenezde önemli rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmada; TLR-2, TLR-4, hBD-1 ve katelisidin ekspresyonunun derinin epidermis, dermis, deri eki ve inflamasyon bölgesi gibi farklı bölgelerinde ekspresyon düzeyleri değerlendirilmiş, ayrıca papül, püstül, nodül ve komedon gibi farklı akne lezyonlarında ve sağlıklı deri örneklerinde karşılaştırılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız her iki cinsiyetteki 80 AV hastası ve 20 sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam 100 olgu ile yapıldı. Daha önce tedavi almamış hastaların 20 papüler, 20 püstüler, 20 komedonal, 20 nodüler lezyonundan ve 20 sağlıklı gönüllünün sırt bölgesindeki lezyonlarından deri biyopsisi yapıldı. Her lezyonda 4 ayrı alanda (epidermis, dermis, inflamasyon bölgesi ve deri eki) TLR-2, TLR-4, hBD-1 ve katelisidin ekspresyon düzeyleri immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. Daha sonra farklı lezyonlar arasında bu parametreler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaseous unit. Recent studies shown that toll like receptors (TLR) and antimicrobial peptides (hBD-1, cathelicidin) play a role in the pathogenesis of acne vulgaris. In the present study the expression of TLR-2, TLR-4, hBD-1 and cathelicidin in different regions of skin such as epidermis, dermis, skin appendages and inflammation regions were evaluated and also it was compared in different skin lesions such as papule, pustule, nodule and comedone and in healthy skin samples. Material and Methods: : This study was performed on a total of 100 cases, including 80 patients with AV and a control group of 20 healthy individuals. Skin biopsies were performed from 20 papular, 20 pustular, 20 comedonal and 20 nodular lesions of patients who had not received any prior treatment and 20 healthy volunteers. Expression levels of TLR-2, TLR-4, hBD-1 and cathelicidin in four separate areas (epidermis, dermis, inflammation region and skin appendages) were evaluated by immunohistochemical method. Further, these parameters were compared between different skin lesions.