Dermatolojik yakınması olan bireylerde yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyete durumu
Quality of life, depression and anxiety condition in patients with dermatological complaints
  1. Tez No: 548926
  2. Yazar: ESMA ATICIÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
DERMATOLOJİK YAKINMASI OLAN BİREYLERDE YAŞAM KALİTESİ, DEPRESYON VE ANKSİYETE DURUMU Amaç: Dermatolojik hastalıklar birinci basamakta sık karşılaşılan problemlerdir. Cilt hastalıkları fiziksel sağlığı etkilemenin yanı sıra sosyal ve duygusal sorunları da beraberinde getirmekte, damgalanma, sosyal etkileşimden kaçınma ve izolasyona yol açmaktadır. Psikososyal etkilenme tedavi süresini uzatmakta ve hastanın tedaviye uyumunu olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda çalışmamız; bir üniversite hastanesinin Dermatoloji polikliniğine herhangi bir cilt yakınmasıyla başvuran 18-65 yaş arası hastalarda yaşam kalitesi, hastalığa ikincil gelişen anksiyete ve depresyon durumlarını belirlemek ve cilt hastalığı özellikleri ve bazı sosyodemografik özellikler ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Dermatolojik yakınması olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 416 hasta, sosyodemografik bilgi formu, Dermatolojide Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ), Beck Anksiyete (BAÖ) ve Beck Depresyon (BDÖ) Ölçeği ile değerlendirildi. Verilerin analizinde bir istatistik programı kullanıldı. Tanımlayıcı analizlerde yüzdeler, ortalama ve standart sapma (SS) ile ortanca gibi değerler kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uyup uymadığı, Shaphiro-Wilk, çarpıklık-basıklık testleri ile değerlendirildi. Dağılımı normal olan verilere parametrik, normal olmayanlara non-parametrik testler uygulandı. Normal dağılıma uyan sayısal verilerin analizleri için t-testi ve Pearson korelasyon testi; uymayanlar için Spearman korelasyon ve Mann-Whitney U testleri; Kategorik veriler için gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların 255'i (%61,3) kadın, 161'i (%38,7) erkek ve yaş ortalaması 35,6±13,4 yıl idi. Katılımcıların yarısı evli, üçte biri il merkezinde oturmaktaydı. Hastaların tamamına yakınının cilt hastalığı süresi 6 haftadan fazla idi. Yine katılımcıların dörtte birinin lezyonu/lezyonları baş-boyun bölgesinde yaygın olarak bulunmakta idi. Katılımcıların aldığı ilk 5 tanı ;akne vulgaris, dermatit, psöriazis, ürtiker ve mantar enfeksiyonları idi. Çalışmaya alınan dermatolojik hastalığı olan katılımcıların üçte birinde yaşam kalitesinin değişen derecelerde etkilendiği saptanmıştır. Katılımcıların hastalık aktivasyonunda artış olanlarında, inflamatuar hasta grubunda, özellikle dermatit ve ürtiker tanısı alan hasta grubunda yaşam kalitesi olumsuz olarak etkilenmiştir. Çalışma grubunun yarısında depresyon ve anksiyete riskinin arttığı saptanmıştır. Özellikle kırsal bölgede yaşayan, kadın cinsiyet ve ürtiker tanısı alan hastaların anksiyete riski daha yüksek saptanmıştır. Depresyon riski; evlilerde, kadın hastada ve daha önce cilt hastalığı için farklı tedaviler alan hastalarda ve özellikle psöriazis hastalarında yüksek olarak saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda dermatolojik rahatsızlıkların hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği, anksiyete ve depresyon riskini artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuca dayanarak dermatolojik hastalıklarda tedavi başarısının artması için, organik nedenler kadar psikososyal etkenlerle de ilgilenmek, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon riskini değerlendirmenin gerekliliği açıktır. Ayrıca yaşam kalitesinin arttırılması, tedavi amaçlarının arasına lüzumu halinde depresyon ve anksiyete tedavisinin de eklenmesinin gerekliliği açıktır. Bütün bu amaçlara ulaşabilmek için dermatolojik yakınmalarla ilgilenen tüm hekimlerin; hasta yönetiminde aile hekimliği klinik yönteminin hasta merkezli bütüncül yaklaşımını esas alması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
QUALITY OF LIFE, DEPRESSION AND ANXIETY CONDITION IN PATIENTS WITH DERMATOLOGICAL COMPLAINTS Aim: Dermatological diseases are common problems in primary care. In addition to affecting physical health, skin diseases cause social and emotional problems, stigmatization, avoiding social interaction and isolation. Psychosocial influences prolong the duration of treatment and adversely affect patient compliance. The aim of this study was to determine the quality of life, anxiety and depression with between skin disease characteristics and some sociodemographic characteristics in the patients aged between 18-65 who applied to the dermatology outpatient clinic of a university hospital with any complaint of skin. Material and method: A total of 416 patients with dermatological complaints who agreed to participate in the study were evaluated with sociodemographic information form, Dermatology Quality of Life Index (SCI), Beck Anxiety (BAI) and Beck Depression Scale (BDI). A statistical program was used to analyze the data. In descriptive analyzes, percentages, mean and standard deviation (SS) and median values were used. Shaphiro-Wilk was evaluated by skewness-print tests. Nonparametric tests were applied to the patients whose distribution was normal. T-test and Pearson correlation test for the analysis of numerical data conforming to normal distribution; Spearman correlation and Mann-Whitney U tests for those who do not; for categorical data, chi-square test was used for intergroup comparisons. Significance level was accepted as 0.05. Results: Of the participants, 255 (61.3%) were female and 161 (38.7%) were male and the mean age was 35.6 ± 13.4 years. Half of the participants were married and one third were living in the city center. Almost all patients had skin disease duration more than 6 weeks. Again, the lesion / lesions of one-fourth of the participants were common in the head and neck region. The first 5 participants were acne vulgaris, dermatitis, psoriasis, urticaria and fungal infections. In one third of the participants with dermatological diseases, quality of life was affected in varying degrees. Quality of life was adversely affected in patients with inflammatory disease, especially dermatitis and urticaria. It was found that the risk of depression and anxiety increased in half of the study group. The risk of anxiety was found to be higher in patients who were diagnosed with female gender and urticaria, especially in rural areas. Risk of depression; It was found to be high in the married patients and in the patients who received different treatments for skin disease and especially in patients with psoriasis. Conclusion: In our study, it was concluded that dermatological disorders adversely affect the quality of life of patients and increase the risk of anxiety and depression. Based on this result, it was seen that psychosocial factors were important as well as organic causes in order to increase treatment success in dermatological diseases. It is clear that the quality of life in individuals with dermatological complaints should be added to the treatment goals, and if necessary, depression and anxiety treatment should be added. In order to achieve all these goals, all physicians interested in dermatological complaints; It is important that the clinical method of family medicine in patient management is based on patient-centered holistic approach.