Dental gelişim ve iskeletsel matürasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dental development and skeletal maturation
  1. Tez No: 487695
  2. Yazar: NESİME ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mandibular sol yedi dişin kalsifikasyon aşamaları ile pubertal büyüme atılımı evreleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 8-16 yaş aralığındaki 654 sağlıklı bireyin (245 erkek, 409 kız) panoramik ve el-bilek radyografileri dahil edilmiştir. İskeletsel matürasyon, Björk ve Grave & Brown'un tanımladığı 9 aşamalı sınıflandırmaya göre; dental gelişim ise Demirjian metoduna(Demirjian İndeks) göre belirlenmiştir. Demirjian indeksi ve el-bilek matürasyon evreleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman's Rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Her iki cinsiyette de, iskelet gelişim evreleri ile kesici dişler ve kızlarda birinci molar diş arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamsız bulunmuş olup, erkeklerde birinci molar dişte istatistiksel olarak anlamlı ancak düşük korelasyon (r=0.2307) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the relationship between the stages of mandibular left seven teeth calcification and the stages of pubertal growth period. Materials and Methods: Panoramic and hand-wrist radiographs of 654 healthy subjects (245 males, 409 females) aged 8 to 16 years were included in the study. The skeletal maturation was determined according to the nine-stage classification described by Björk and Grave & Brown; dental development was determined according to the Demirjian method (Demirjian Index). Spearman's Rho correlation coefficient was used to determine the relationship between Demirjian index and hand-wrist maturation stages. Results: The relationship between skeletal developmental stages and incisor teeth for both genders and the first molar for females was found statistically insignificant and first molar in males was statistically significant but low correlation (r=0.2307) was detected.