0-2 yaş bebeği olan annelerde; sadece anne sütü ile besleme süresini etkileyen faktörler
Factors affecting duration of breastfeeding only in 0-2 year old mothers
  1. Tez No: 463980
  2. Yazar: ELVAN ANIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Anne sütünün üstün yönlerinin ispatlanmış olması ve literatüre eklenen yeni bilgiler, emzirme sürecini bebeğin bedensel ve ruhsal sağlığını desteklemede önemli bir basamak haline getirmiştir. Dünya Sağlık Örgütü anne sütünün uzun süreli alımının faydalarını göz önünde bulundurarak tüm bebeklerin hayatın ilk iki yılında anne sütüyle beslenmesi önerisinde bulunmuştur. En az altı ay süreyle bebeğini emziren annelerin deneyimlerinin gözden geçirilmesi bu önerinin hayata geçirilmesinde temel oluşturacaktır. Bununla birlikte erken dönemde emzirmeyi bırakan annelerin tutumlarının da anlaşılması ve altta yatan nedenlerin incelenmesi, baş edilmesi gereken sorunların tanımlanması açısından önemlidir. Bu çalışmada sıfır-iki yaş arasında çocuğu olan annelerin emzirme konusundaki bilgi birikimi, tutum ve davranışların araştırılması, bunları etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Bu sayede tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için alınacak önlemlerle annelerin emzirme konusundaki eğitimlerine faydalı olmak hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma; Ekim 2016–Kasım 2016 tarihleri arasında, 150 bebeğin annelerine anket uygulayarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmada ek besine geçiş süreleri ortalama 4,52±2,25 aydır. Bebeklerin İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenme oranı %70 olup, doğumdan sonra bebeklerin ancak %88'i ilk iki saatte emzirilmeye başlandığı tespit edildi. Çalışmada annenin yaşı ve çalışma durumunun bebeğin anne sütüyle beslenmesüresini etkilemediği görüldü. Çalışmada eğitim düzeyi arttıkça ilk altı ay sadece anne sütüyle besleme oranının arttığı görüldü. Çalışmaya katılan annelerin %97,3'ü doğumdan önce düzenli gebelik takibi yaptırmalarına rağmen annelerin ancak %61,3'ünün doğum öncesinde emzirme ile ilgili bilgiyi sağlık personelinden aldığı saptandı. SONUÇ: Emzirme konusundaki yanlış uygulamaların düzeltilmesi, annelerin anne sütü kullanımının yararları hakkında bilgilendirilmesi ve emzirme dönemindeki bebeklerin beslenmesinde sadece anne sütü kullanımının alışkanlık haline getirilmesi sağlık kuruluşlarının temel hedeflerinden biri olmalıdır. ANAHTAR SÖZCÜK: Emzirme, süt çocuğu sağlığı, anne tutumu
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-AIM: Breastfeeding process is concidered to be an important step for promoting physical and psycologycal infant health due to the fact that the superior aspects of breastfeeding are proven and the new data added in the literature. The World Health Organization recommended that infants be breastfed for up to 2 years old based on the evidence of the benefits of extended breastfeeding. The overview of the experiences of the mothers breastfed for at least 6 months will provide a basis for the realization of this reccomendation. In addition, the understanding of the attitudes of mothers ceased breastfeeding in the early period and the examination of the underlying problems is important in regard of the problems required to be get through. In this study it was aimed to determine the breast feeding knowledge, attitudes and application of the mothers who have babies between age range of 0-2 years old and the factors influencing them. It was aimed to be useful to the mothers education in regard of breastfeeding by taking precautions for the elimination of the identified deficiencies. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted between the dates of October, 2016 and November, 2016, by using a questionnaire. RESULTS: The mean duration of the supplementary feed in the study was 4.52 ± 2.25 months. The rate of feeding babies only breast milk for the first 6 months is 70%, but 88% of the babies after birth was determined to begin the first breastfeed every two hours. In the study, it was seen that the mother's age and working status did not affect the mother's milk feeding period. It was found that only 97.3 % of the mothers who participated in the study had regular pregnancy follow-up before the birth but 61.3% of the mothers were informed about the breastfeeding by the health personnel before the birth. CONCLUSION: The establishment of the routine of extremely breastfeeding and the education of the right breastfeeding knowledge has to become a mission of the healthcare institutions in regard of widespread wrong attitudes in our society. KEY WORD: Breastfeeding, infant health, mother attitudes