Seyhan baraj gölü (Adana)'nün suyunda, sedimentinde ve gölde yaşayan sazan (Cyprinus carpio L., 1758)'ın bazı doku ve organlarındaki ağır metal birikiminin araştırılması
Investigation of heavy metal accumulation in water, sediment and some tissues and organs of carp (Cyprinus carpio L., 1758) inhabiting Seyhan dam lake
  1. Tez No: 487732
  2. Yazar: OZAN GÜLDİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA TEKİN ÖZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ekim 2014 ile Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Seyhan Baraj Gölü'nün suyunda, sedimentinde ve gölde yaşayan sazan (Cyprinus carpio L., 1758)'ın kas, karaciğer ve solungaçlarındaki bazı ağır metallerin (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni, Se, Pb ve Zn) konsantrasyonlarının tespit edilmesi, doku ve organlardaki metal miktarları ile balık boyu ve ağırlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Suda yapılan analizler sonucunda Cd sonbahar, ilkbahar ve kış mevsimlerinde belirlenememiştir. Suda en fazla biriken metalin Fe, en az biriken metalin ise Cd olduğu belirlenmiştir. Sudaki metal miktarlarının genel olarak yaz mevsiminde arttığı saptanmıştır. Sediment örneklerinde yapılan analizler sonucunda tüm metaller her mevsimde belirlenmiştir. Sedimentte yapılan analizler sonucunda en fazla biriken metal Fe iken, en az biriken metalin ise Cd olduğu belirlenmiştir. Sedimentteki metal miktarları genelde yaz artış göstermiştir. Sazanın kas, karaciğer ve solungaçlarında yapılan metal analizleri sonucunda ise tüm metaller her dokuda tespit edilmiştir. Metallerin karaciğer dokusunda kas ve solungaca göre daha fazla birikim gösterdiği belirlenmiştir. Balıklardaki metal seviyeleri ile balıkların ağırlık ve boyları arasında doku ve metale bağlı olmak üzere negatif ve pozitif ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was carried out between October 2014 – July 2015 aimed to determine the seasonal variations of some heavy metals (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni, Pb, Se and Zn) in water, sediment and muscle, liver and gill of carp, the relationship between metal levels in tissue and organs with fish weight and lenght. . As a result of analysis in water, Cd was not determined in autumn, spring and winter. in autumn, Cr in autumn and in winter, Mo in winter, Pb and Se in all seasons were not determined. Fe was the highest and Cd was the lowest in water. It had been determined that the metal levels in water increased in summer. All metals were determined in all seasons as a result analysis. Heavy metals levels in sediment was increased in summer generally. Fe was the highest and Cd was the lowest in sediment as a result of analysis. All of the heavy metals in carp determined in all seasons and in all tissues. The highest metal levels were found in liver compared with gill and muscle. Generally, Negative and positive relationships were determined between metal levels in fish with fish weight and length depend on tiisues and metal.