Ankara–Sivas demir yolu T5 tüneli mühendislik jeolojisi çalışmaları
Ankara–Sivas railway T5 tunnel with engineering geology works
  1. Tez No: 487733
  2. Yazar: ÖMER SEZGİ HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tünel güzergahı boyunca her bir yapısal bölge için kazı yönteminin belirlenmesi, tünel kazısının yapılacağı güzergahta kaya kütlesinin çeşitli mühendislik özelliklerini göz önüne alarak tek tek sınıflandırılması mümkündür. NATM yaklaşımı, tüneli, çevreleyen kayacın mevcut direncinin harekte geçirilmesi veya korunması ile yan kayacın büyük ölçüde kendi kendine destekler duruma getirilmesidir. NATM ince bir püskürtme beton tabakası, uygun bir şekilde kaya saplamaları ile sağlamlaştırma ve kazı alanına mümkün olduğunca yakın bir şekilde yerleştirilen kemer betonun kullanılması yöntemidir. Kaya saplamaları ile birlikte kullanılan püskürtme betonun çelik hasır ve iksa ile desteklenmesi de NATM'ın uygulama alanında kabul edilmektedir. NATM'a göre kaya sınıflamalarının belirlenmesinde izlenen sıra şu şekildedir. Tünel kazısı yapılan kaya kütlesinin karakterisinin belirlenmesi; projeye esas teşkil eden jeolojik, hidrojeolojik ve jeoteknik bilgiler tünelin kazısı sırasında yapılan jeolojik haritalamadan elde edilen bilgilerle karşılaştırılmalıdır. Esas olarak projede öngörülen kaya formasyonu, litolojisi ve kaya birimleri ile karşılaşıp karşılaşılmadığı kontrol edilmelidir. Kazı sırasında kaya kütlesi tipinin belirlenmesi; jeolojik haritalama sırasında elde edilen süreksizlik, süreksizliklerin arasındaki dolgunun niteliği, su sızıntıları, bozunma dereceleri, kayanın mukavemeti, aşırı sökülme, fayların tünel kesitine göre konumların ve etkileme alanı gibi bilgiler kullanılarak yapılan kaya kütlesinin davranışının yorumlanması ve buna göre kaya tipinin üç ana gruptan A (duraylı), B (gevşek) ve C (baskılı) hangisine girdiği belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Determination of excavation methods for each structural zone along the tunnel route, the route will be made taking into account the variety of rock tunneling engineering properties of individual classification possible. NATM approach tunnel, surrounding the passage of the cowling of the current resistance as rocks or rock is brought to a large extent to the protection of the self-support case. NATM spraying a thin layer of concrete is a suitable form of rock bolts to reinforce excavations and the use of belt concrete placed closely as possible methods. Shotcrete used in conjunction with rock bolts and steel mesh supported by shoring are also accepted at the NATM application areas. The rock classifications determined as follows by NATM. Determination of the character of the tunnel excavated rock mass; project essential geological, hydrogeological and geotechnical information should be compared with the information derived from a geological mapping carried out during the excavation of the tunnel. Mainly rock formations of the anticipated lithology encountered and should be checked whether the encounter with rock units. Determining the type of rock mass during excavation; Obtained during geological mapping discontinuities, the nature of the sealant between the discontinuities, water leaks, degradation degrees, rock strength, extreme dismantling the fault of the tunnel position relative to the section and interpretation of the behavior of structures, rockmass by using information such as impact areas, and accordingly the rock type of the three main groups A (stable), B (loose) and C (printed) must be determined to fall into.