Doğal antimikrobiyal maddeler ile işlem görmüş kumaşların fiziksel ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
İnvestigation of antimicrobial and physical properties of fabrics treated with natural structured antimicrobial agents
- Tez No: 487734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA AKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, kumaşlara antibakteriyel ve hoş koku özelliği kazandırılmasına yönelik objektif ve subjektif ölçüm yöntemlerine dayanan bir çalışmadır. Havlı ve bez ayağı dokuma, pamuklu kumaşların antibakteriyellik, koku, yırtılma mukavemeti, hidrofilite ve hava geçirgenlik testleri gerçekleştirilmiştir. Testlerden elde edilen objektif ve subjektif veriler incelenmiştir. Ayrıca kumaş fonksiyonel özellikleri hakkındaki sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümümde fonksiyonel bitim işlemi çeşitleri detaylı olarak incelenmiş, genel bilgiler verilmiş ve günümüzde uygulanan sistemlerden bahsedilmiştir. Çalışmamızın temelini oluşturan antimikrobiyal fonksiyonel bitim işlemi ve koku dayanımlı fonksiyonel bitim işlemi uygulamaları detaylı olarak incelenmiştir. ASTM E2149-10 test standardına göre bakteri tayini testi gerçekleştirilmiş, başarılı sonuçlar elde edilmiştir. SNV 195 651 standardına göre koku testi yapılmış ve numunelerinin hoş olmayan kokuyu engellediği tespit edilmiştir. Hoş koku kazanımının yıkama sonrası hissedilir etkinliğini kaybettiği tespit edilmiştir. TS 866 standardına göre gerçekleştirilen hidrofilite testi sonuçları kumaşların su emiciliğinde önemli bir etki oluşturmadığı tespit edilmiştir. TS 391 standardına göre gerçekleştirilen hava geçirgenliği test sonuçlarına göre yapılan uygulamanın numunelerin hava geçirgenliğini önemli derecede etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on improving antibacterial efficiency and good odour of fabrics via objective and subjective methods. Test of antibacterial, odour, tearing, hydrophilicity and air permeability have been carried out. Objective and subjective datas have been investigated. Besides the results of functional properties of fabrics have been evaluated. In the first part of this study, functional finishing has been detailed, basic information have been given and the latest studies about the topic have been mentioned. Antimicrobial and odour-resistant finishing process which is the base of this study has been investigated in details. According to the test of ASTM E2149-10, bacterial count has been measured and successful results have been made. According to SNV 195 651, odour test has been done and it is determined that the fabrics prevent the bad odour. After washing, it has been occured that good-odour properties of fabrics were barely moved off. According to TS 866 standard, there has been no change in hydrophilicity test. According to the standard of TS 391, it has been determined that this finishing process has effected significantly air permeability properties the fabrics.