Orman mühendisleri ve orman muhafaza memurlarının çalışma koşullarına yönelik algıları: Denizli Orman Bölge Müdürlüğü örneği
The form of the forest engineers and forest holders 'operating conditions: The example of Denizli Forest Regional Directorate
- Tez No: 487735
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemiz ormanlarının yönetiminden sorumlu Orman Genel Müdürlüğü, Denizli Orman Bölge Müdürlüğünde görev yapan orman mühendisleri ve orman muhafaza memurlarının çalışma koşullarına yönelik algıları inceleyerek, bazı yönetsel sorunlarını tespit etmektir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Denizli Orman Bölge Müdürlüğünde görev yapan orman mühendisi ve orman muhafaza memuru unvanında görev yapan 210 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sorularında 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS 20 istatistik paket programından yararlanılmış ve istatistiksel analizlerde 0,05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Verilerin normal dağılıma sahip olmaması sebebiyle parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi ile veriler değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, araştırmaya katılan orman mühendisleri ve orman muhafaza memurları, yürürlükte bulunan Atama Yönetmeliğine göre uygulanan zorunlu yer değiştirmenin önemli bir yönetsel sorun olarak görmektedir. Bunun en büyük sebebi ise zorunlu yer değiştirmenin gerçekleşmesi durumunda oluşabilecek olumsuz durumların moral bozukluğuna sebebiyet vermesidir. Araştırmada yer alan katılımcıların cinsiyetine, yaş gruplarına ve eğitim durumlarına göre bazı faktörlerin aile ve iş yaşantısını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine some managerial problems by examining the perceptions of the working conditions of forest engineers and forest guard officers who are working in the General Directorate of Forests Denizli Forest Regional Directorate responsible for the management of our country's forests. Survey technique was used as the data collection method in the study. A questionnaire was applied to 210 people working in the forestry engineer and forest protection officer who worked in Denizli Regional Directorate of Forestry. A 5-point likert scale was used in the questionnaires. SPSS 20 statistical package program was used for the evaluation of the obtained data and a statistical significance level of 0.05 was taken as the criterion. Since the data do not have normal distribution, the non-parametric tests were assessed by Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test. As a result of this study, forest engineers and forest guard officers who participated in the survey regarded forced displacement as an important managerial problem according to the current Assignment Regulation. The main reason for this is that the negative situations that may arise in case of forced relocation cause morale. It has been determined that some factors affect the family and work experience negatively according to the gender, age groups and educational status of participants in the survey.