İç içe eş eksenli boru türü ısı değiştiricilerin nümerik araştırılması
Numerical investigation of a heat exchanger with concentric tube counter flow
  1. Tez No: 487736
  2. Yazar: RAED MARFOO MOHAMMEDSALIH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SELVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İç içe geçmiş eş eksenli zıt akışlı ısı değiştiricisindeki ısı ve akışkan transferleri hem deneysel hem de nümerik olarak incelenmiştir. İç borunun içerisinden debisi ve sıcaklık değerleri sabit sıcak hava dolaştırılmıştır. İki boru arasındaki halka boşluk alanından ise; 12 farklı Reynolds sayılarında (250-12000) soğuk su geçirilerek deneysel ve nümerik olarak ısı ve akışkan perfomans değerleri çıkartılmış ve karşılaştırılmıştır. Nümerik çalışmalarda Ansys Fluent programı kullanılarak“k-ε, RNG, Standard Wall”çözüm yönteminin deneysel çalışmalara çok yakın sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Heat and fluid transfers in the co-axial opposite flow heat exchanger both experimentally and numerically have been studied. The inlet temperature and inlet volumetric flow rate of a hot air was constantly circulated through the inner pipe. From the ring space between the two pipes; experimental and numerical heat and fluid performance values were derived and compared by passing cold water through 12 different Reynolds numbers (250-12000). Numerical studies have shown that the“k-ε, RNG, Standard Wall”solution used in the Ansys Fluent program gives very close results to the experimental studies.