Bir termik santralin termodinamik analizi ve iyileştirilmesi
Thermodynamic analysis and improvement of a thermal power plant
- Tez No: 487743
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Enerji, günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte insan yaşamı için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Enerji tüketimi; nüfus ve gelir artışı, sanayileşme ve kent yaşamının giderek gelişmesine bağlı olarak her geçen gün artmaktadır. Bundan dolayı enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve enerji fiyatlarının da giderek artmasına bağlı olarak tüm dünyada enerjinin etkin ve verimli kullanılması vazgeçilemez bir zorunluluk olmuştur. Türkiye'de kömür yakıtlı termik santraller elektrik üretimine etkin bir şekilde devam ettiği için, işletilmekte olan birçok santralde enerji verimliliği analizleri uygulanarak bazı iyileştirmelerin yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Çünkü geleneksel kömür yakıtlı termik santraller düşük verimlerde çalışmakta olup kömür rezervlerinin hızla tüketilmesine neden olmaktadırlar. Bu tezde, Muğla ilinin Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren ve 3 adet 210 MW gücünde üniteye sahip olan Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş' ye ait kazan, buhar türbini ve diğer ekipmanları hakkında bilgiler verilmiş, nominal işletme verileri alınarak sistemin her bir bileşeni ve tüm sistem için termodinamik kanunları yardımıyla kütle, enerji ve ekserji denklikleri kurularak sistemin enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sisteme ait enerji ve ekserji verimleri sırasıyla % 35,2 ve % 27 olarak bulunmuştur. En yüksek ekserji tahribinin 491,3 MW ile kazanda meydana geldiği tespit edilmiştir. Dolayısıyla sistemde yapılacak olan iyileştirmelerin geliştirme potansiyeli en büyük ekipman olan kazandan başlatılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, energy has become an indispensable element for human life with the development of technology. The energy consumption rate is increasing based on the population growth, income increase, and also the industrialization and the progress of urban life. Therefore, due to the day-to-day decline of energy sources and the rising energy prices, it has become an indispensable necessity to use energy efficiently all over the world. As the coal-fired thermal power plants in Turkey have been usually used to produce electricity, it is necessary to make some improvements in energy efficiency analysis for many power plants which are being operated. Because traditional coalfired thermal power plants operate at low yields and cause coal reserves to be consumed rapidly. In this thesis, information about boiler steam turbine and other equipments belonging to Yatağan Corparaton which has 3 units at 210 MW power plant operating in Yatağan district of Muğla city has been given. Energy and exergy analysis have been made by establishing mass, energy and exergy balances equations with the help of thermodynamic laws for the whole and each component of the system. Energy and exergy efficiency of the power plant has been found % 35,2 and % 27 respectively according to the obtained results. It has been found that the highest level of exergy damage occurs between 491,3 value in the boiler. Therefore, the improvements to be made in the system have to be started in the boiler as it is the greatest equipment of the development potential.