Linyit kaynaklı bir termik santralin termodinamik açıdan incelenmesi
Thermodynamic investigation of a lignite made thermal power plant
  1. Tez No: 724556
  2. Yazar: SERCAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya enerji üretim kaynaklarına bakıldığında daha çok fosil kaynaklı yakıtlar kullanılmaktadır. Fosil kaynaklı yakıtların ömürlerinin kısa olması ve çevreye zararlı olmaları sebebiyle enerji üretiminde daha verimli tüketilmelidir. Ülke olarak yerli enerji konusundaki çalışmalar giderek artmakta ve bu çalışmaları desteklemek amaçlı sürekli destek paketleri açıklanmaktadır. Yerli enerji konusunda da ülkemizdeki payı en büyük olan linyit kömürüdür (EPİAŞ 2020 faaliyet raporu). Linyit rezervlerinin önemli bir kısmı termik santrallerde elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Bu kaynakların, daha verimli sistemlere sahip santrallerde kullanımı üretilen enerjinin güvenilirliği ve çevreye olan zararının azaltılması açısından önemlidir. Yüksek verimi sağlayabilmek için sistemin termodinamik analizinin yapılması, kayıpların belirlenmesi ve işletme şartlarının en verimli şekilde sağlanması gereklidir. Bu çalışmamızda Soma bölgesinde çalışan bir termik santralin termodinamik enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Çevrimin genel akış diyagramı oluşturulup, sistemdeki kazan, türbin, besleme suyu ısıtıcıları gibi ekipmanların giriş ve çıkışlarındaki sıcaklık, basınç ve debiler okunarak ekipmanların mevcut çalışma durumları belirlenmiştir. Bu veriler akış diyagramı üzerine işlenmiş ve çevrimin termodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Çevrim ekipmanlarındaki kayıplar hesaplanıp tüm çevrim, enerji ve ekserji verimliliği yönlerinden incelenmiştir. Bulunan sonuçlara göre santralin ölçüm yapılan noktalarındaki verim kayıp noktalarında iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels are used more as the world creates energy. Fossil-sourced resources have a short lifespan and planning for the future can be consumed more. As a country, training activities are carried out within the scope of local training activities. The biggest regulation on domestic energy is coal (EPİAŞ 2020 annual report). Some of the lignite reserves are used in thermal power plants. In power plants that have better systems than these systems, it is important that the energy of the system and its maintenance are important. Performing thermodynamic analysis, processing and operation of damages in the most efficient way for high delivery. In this study, thermodynamic energy and exergy analysis of a thermal power plant operating in the Soma region were made. The General Flow Diagram of the Cycle was created and the current working conditions of the equipment were determined by reading the inlets and inlets and flow rates of the equipment such as the boiler, feed water heaters in the system. The course of this course was considered and thermodynamic evaluation of the phenomenon was not carried out. Calculate all the cycle equipment, all the negative aspects and exergy. Suggestions were made about being optimistic about the positioning of the found good brat power plant