Düşük sera etkisine sahip bazı soğutkanların ısı pompası sistemlerinde kullanılabilirliği
Usability of some refrigerants which have low greenhouse effect in heat pump systems
  1. Tez No: 487742
  2. Yazar: SELİN ÇEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Soğutucu akışkanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, yüksek küresel ısınma değerine sahip akışkanların kullanılmasına yönelik belirli yönetmelikler getirilerek kullanımı kısıtlanmıştır. Avrupa Birliği yönetmeliğinde yerli buzdolapları ve derin dondurucuların GWP değeri 150'den fazla olan florlu gazların kullanımı yasaklanmıştır. Yeni mobil tip iklimlendirme sistemlerinde ise, 1 Ocak 2017 yılına kadar küresel ısınma potansiyeli 1430 olan R134a soğutucu akışkanının kullanımının yerine alternatif soğutucu akışkanlar kullanılması uygun görülmüştür. Bu çalışmada, yüksek küresel ısınma potansiyeline (GWP) sahip soğutucu akışkanlar yerine, düşük sera gazı etkisi potansiyeline sahip soğutkanların hava kaynaklı ısı pompası sistemlerinde kullanılmasına yönelik performans araştırması yapılmıştır. Sistemde yeni nesil alternatif soğutucu akışkanlardan R1234yf, R1234ze(E), R1216, R1243zf, R1233zd(E), R1225ye(Z) kullanılmıştır. Çevrimleri eşanjörlü ısı pompası sistemi ve paralel bağlı kompresörlü ısı pompası sistemleri oluşturmaktadır. Bu sistemlerin enerji analizleri yapılmış olup, sonuçlar grafikler halinde sunulmuş ve tartışılmıştır. Paralel bağlı kompresörlü ısı pompası sistemlerinin enerji açısından daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of scientific research on refrigerants, usage of these refrigerants was limited by bringing specific regulations which have high GWP values. In the European Union regulation, usage of fluorinated gases which have GWP more than 150 at were banned domestic refrigerators and deep freezers. In the new mobile type air conditioning systems, it was approved to use alternative refrigerants instead of R134a which have 1430 GWP value until 1st January 2017. In this study, instead of high GWP valued refrigerants, gases with low greenhouse effect potential used in air sourced heat pump systems and their system performances were investigated. In the system, R1234yf, R1234ze(E), R1216, R1243zf, R1233zd(E), R1225ye(Z) refrigerants which were new generation were used. Cycles formed from heat pump system with exchangers and heat pump systems with parallel compressors. Exergy analyses of these systems' were done and results were presented graphically and discussed. It was seen that heat pump systems with parallel compressors were more advantageous according to energy.