Avcı böcek Macrolophus pygmaeus (Rambur)'un laboratuvar koşullarında farklı avlar üzerindeki gelişimi
Development of the predator Macrolophus pygmaeus (Rambur) on different prey species
- Tez No: 487784
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA, DOÇ. DR. BARAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Macrolophus pygmaeus (Rambur 1839) (Heteroptera: Miridae) beyazsinekler, yaprak bitleri, akarlar ve galeri sinekleri beslenen polifag avcı bir türdür. Bu çalışma ile Aphis gossypii, Myzus persicae, Trialeurodes vaporariorum, Ephestia kuehniella yumurtaları ve aynı zamanda kontrol olarak patlıcan bitkisi üzerinde Macrolophus pygmaeus' un beslenme davranışları ve ömür uzunlukları belirlenmiştir. Bu çalışma 26±1ºC, %60±5 nem ve 16:8 aydınlatmalı temiz iklim odalarında yürütülmüştür. Sonuç olarak, patlıcanla beslenen M.pygmaeus'un %54'ü ergin olmadan ölmüş, diğer avlarla beslenen tüm bireyler erginliğe ulaşmıştır. Patlıcanla beslenen bireylerin ilk nimf önemi, dördüncü ve beşinci nimf dönemi ve toplam nimf dönemleri diğer avlardan daha uzun sürmüş ve istatiksel olarak farklı bulunmuştur. Patlıcan ve A. gossypii ile beslenen avcının ikinci ve üçüncü nimf dönemleri istatistiksel olarak aynı bulunmuş ve gelişme süreleri diğer avlardan daha uzun olmuştur. Predatörün dördüncü nimf dönem periyodu gıdaya bağlı olarak farklılık göstermiş olup gelişim süresinin en uzun bulunduğu besin patlıcan bitkisi olmuştur. Bunu A. gossypii, M. persicae, E. kuehniella yumurtası ve T. vapororiorum takip etmiş ve toplam nimf dönemleri sırasıyla 19.56, 18.12, 15.50, 14.96 ve 13.64 gün olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Macrolophus pygmaeus (Rambur 1839) (Hemiptera: Miridae) is a polyphagous omnivorous predator feeding on whiteflies, aphids, mites and leafminers. In this study, feeding behavior and longevity of M.pygmaeus were determined on nymphs of Aphis gossypii, Myzus persicae, Trialeurodes vaporariorum and eggs of Ephestia kuehniella , which were harmful species in the crop production, and also on eggplants as control. This study was carried out in climate cabinets adjusted to the temperature 26±1ºC, %60±5 constant moisture and 16:8 hours lighting conditions. As a result, 54% of the predator individuals fed on eggplants died before reaching the adult stage, while all the individuals fed on the other hosts reached the adult stage. Fourth and fifth nymph stages and total nymph period of the predator fed on eggplants were the longest when compared with other foods. First nymph development period of M. pygmaeus fed on eggplant was longer than the others and this period was statistically different. Second and third nymph development periods of predator fed on eggplant and A. gossypii were same as statistically and development times of these biological stages were longer than the others. Fourth nymph period of the predator was different depending on food and predator fed on eggplant have maximum development time. This is followed by fed on Aphis gossypii, Myzus persicae, Ephestia kuehniella and T. vaporariorum. Total nymph period of the predator fed on the eggplant, Aphis gossypii, Myzus persicae, Ephestia kuehniella and T. vaporariorum were calculated as 19.56, 18.12, 15.50, 14.96 and 13.64 days, respectively