Avcı böcek, Seranginum parcesetosum sicard (Coleoptera: Coccinellidae)'un gelişme süresi ve ölüm oranı üzerine konukçu bitkilerin etkisi
Host plants effects on the developmental time and death ratio of serangiun parcesetosum sicard (Coleoptera: Coccinellidae)
- Tez No: 77005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RİFAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmada, pamuk (Çukurova-1518 ve Deltapine) ve patlıcan (Pala ve Çukurova topağı) çeşitleri üzerinde üretilen Pamuk beyazsineği, Bemisia tabaci Gennadius (Horn: Aleyrodidae) ile beslenen Serangium parcesetosum Sicard (Col: Coccinellidae)'un ergin öncesi dönemlerinin gelişme süreleri ve ölüm oranlan, preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri ile yumurta verimleri 25 + 1 °C sıcaklık ve % 65 + 5 orantılı nem koşullarında çalışılmıştır. Ayrıca elde edilen verilerden avcının bu bitkiler üzerindeki yaşam çizelgeleri oluşturulmuştur. S. parcesetosum ergin öncesi toplam gelişme süresini 22.9 gün ile en kısa sürede Çukurova-1518 pamuk çeşidi üzerinde, en uzun ise 28.0 gün ile Çukurova topağı patlıcan çeşidi üzerinde tamamlamıştır. Ergin öncesi dönemlerdeki toplam ölüm oranlarına baktığımızda en az ölüm % 20.8 ile Çukurova-1518 pamuk çeşidinde en fazla ise % 48.9 ile Pala patlıcan çeşidi üzerinde görülmüştür. İstatistiksel analizler sonucunda pamuk ile patlıcan bitkileri arasında S. parcesetosum 'a ait gerek ergin öncesi dönemlerin gelişme süreleri ve gerekse bu dönemlerdeki ölüm oranları arasındaki farkın önemli olduğu, çeşitlerin kendi aralarındaki farkın ise önemsiz olduğu tespit edilmiştir. S. parcesetosum 'un pamuk çeşitleri (Çukurova-1518 ve Deltapine) üzerinde ölüm oranının düşük ve üreme kapasitesinin yüksek olması nedeniyle kitle üretimi için en uygun konukçu bitkinin pamuk olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developmental time, mortality rate, preoviposition, oviposition and postoviposition period were studied with regard to the host plant of its prey Bemisia tabaci (Gennadius) (Homoptera: Aleyrodidae) and fecundity of Serangium parcesetosum Sicard (Coleoptera: Coccinellidae). Two cotton cultivars (Çukurova- 1518 and Deltapine) and two eggplant cultivars (Pala and Çukurova-topağı) were tested at 25 °C and 65 ± 5 % RH in temperature cabinets. Life tables were constructed with the obtained data to compare the effect of different trophic levels. Developmental time of S. parcesetosum was shortest for Cukurova-1518 (22.9 days) and longest for Çukurova topağı (28.0 days). The total mortality of the immature stages was lowest for Cukurova-1518 (20.8 %) and the highest for Pala (48.9 %). Statistical differences significant were observed between cotton and eggplant while was not found no differences between varieties. Cotton was found the superior plant for mass rearing of S. parcesetosum because of the low mortality rate and high fecundity on both cotton cultivars.