Avcı böcek Scymnus levaillanti (Mulsant) (Col: coccinellidae) nin biyoloji ve ekolojisi üzerinde araştırmalar
Investigations of biology and ecology of predatar bectle scymnus levailanti (mulsant) (col: coccinellidae)
  1. Tez No: 65401
  2. Yazar: REMZİ ATLIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
VIII öz Scymnus tevaillanti (Mulsant) (Col.: Coccinellidae) ülkemizde bulunan, yaygın ve sık rastlanan avcı böceklerden biridir. Ancak bu türün biyolojisi ve avcılık özellikleri ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Sc. levaillanti (Mulsant)'nin laboratuvarda 15, 20, 25, 30 ve 35 °C de biyolojisi incelenmiş ve elde edilen verilerden yararlanılarak yaşam çizelgesi oluşturulmuş, ayrıca açlığa dayanma süresi, Aphis gossypü (Glov.)'yi tüketim gücü, değişik av yoğunluklarında gelişme süresi ve av yoğunluğuna bağlı olarak işlevsel ve sayısal tepkileri gibi avcılık özelliklerinin yanı sıra bazı tarımsal savaş ilaçlarının Sc levaillanti eye toksik etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, ergin öncesi dönemlerinin gelişme süresinin kısa, ölüm oranının düşük ve üreme kapasitesinin yüksek olması nedeniyle Sc levaillanti için en uygun sıcaklıkların 25 ve 30 °C olduğu, A. gossypü yoğunluğundaki artışa bağlı olarak avcının tüketiminin ve bıraktığı yumurta sayısının arttığı ve laboratuvar koşullarında geniş spektrumlu insektisitlerden olumsuz etkilendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Scymnus levaillanti (Mulsant) (Col: Coccinellidae) is one of the common predator species in Turkey. However, there was no study have been done on biology and predatory properties of Sa levaillanti In this study, the biology of Sa levaillanti at 15, 20, 25, 30 ve 35 °C in laboratory conditions was studied and by using the data obtained from biological studies the life tables of this species was conducted. In addition, starvation periods of predator larvae, prey consumption capasity, duration of development, functional and numerical responses to prey density at different prey density as well as impacts of commonly used pesticides on this species were investigated In the end of the study, 25 °C and 30 °C were found to be the most optimum temperatures for this species because at these temperatures, development of immatures was short, mortality rate was low and fecundity capasity was high. Moreover it was found that, the consuption rate of A gosşypii and number of eggs deposited by the predator increased as the prey density increased. Sa levaillanti was generally susceptible to the insecticides tested in this study.