Gönen (Balıkesir) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotop jeokimyasal özellikleri
Hydrogeological, hydrogeochemical and isotope geochemical features of thermal waters in Gonen (Balikesir) and environs
  1. Tez No: 487807
  2. Yazar: BEKİR GÜRKAN ŞARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışılan alan Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesinin ve yakın çevresinin jeotermal sularının hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotop jeokimyasal özelliklerini inceleyen tez çalışmasıdır. Gönen bölgesinde, Alt Triyas Karakaya formasyonu (bazaltlar, diabazlar, gabrolar, çamurtaşı, çört ve radyolitler) içermekte ve Üst Jurasik – Alt Kretase yaşlı kumlu kireçtaşlarına taban kaya oluşturur. Yoğun Biga yarımadası volkanları olarak kabul edilen Üst ve Orta Miyosen volkanitleride bu alanda gözlemlenmektedir. Bunlar andezit lavlardır ve yoğun çatlaklara sahip siyah, gri ve kırmızı renklidirler. Neojen gölsel çökeller ise konglomera, kumtaşı, marn, kiltaşı ve killi kireçtaşlarından oluşur. Pliosen yaşlı konglomeralar, kumtaşları ve kiltaşları üzerine üst Miyosen – Pliyosen yaşlı riyolotik piroklastikler ve dasitik lav akıntıları olarak volkanik kayalardır. Çalışma alanında üç farklı sıcak su lokasyonundan su örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde katyon ve anyon analizleri yapılmıştır. İnceleme alanından sıcak sular genel olarak Na – SO₃ – HCO₃ tipi sular olarak adlandırılabilirler. Gönen ve çevresi jeotermal suları Na+K>Ca>Na baskın katyonlar ve SO₄>HCO₃>Cl olarak sınıflandırılabilir. İnceleme alanındaki jeotermal sular Cl – SO₄ – HCO₃ üçgen diyagramına göre magma kaynağı tarafından ısıtılan sular sınıfına girmektedir. Çalışma alanındaki sularda yapılan Na - K – Mg diyagramı sıcak suların ham sular sınıfına girdikleri saptanmıştır. Çalışma alanındaki jeotermal suların hidrojeokimyasal analizleri sonucu pH değerleri 7,42 – 7,77 Eh değerleri ise -288 – 144 (mV) arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area, hydrogeological, hydrogeochemical and isotope geochemical features of Gönen within the province capital of Balıkesir were investigated in detail.İn The Gönen region, The Lower Triassic Karakaya formation (basalts, diabases, gabbros, mudstones, cherts, and radiolites) included and Upper Jurassic - Lower Cretaceous aged sandy limestones form base rocks. This area is observed in the upper and middle Miocene volcanics, which are considered to be intensive Biga peninsula volcanoesThese are andesite lavas and with intense cracks black, gray and red is colors. Neogene lacustrine sediments consist of conglomerate, sandstone, marl, claystone and clayey limestones. Upper Miocene - Pliocene riolotik pyroclastics and dacitic lava flows on Pliocene aged conglomerates, sandstones and claystones are volcanic rocks. Water samples were taken from three different hot water locations in the study area. Cation and anion analyzes were carried out in the samples taken. Hot waters from the study area can be named as Na - SO₄ - HCO₃ type waters in general. Gonen and around geothermal waters can be classified as Na + K> Ca> Na dominant cations and SO₄> HCO₃> Cl. The geothermal waters in the study area belong to the class of waters heated by magma source according to the triangle diagram of Cl - SO₄ - HCO₃. Na - K - Mg diagram of the waters in the study area indicates that the hot waters entered the raw water class. Hydrogeochemical analyzes of the geothermal waters in the study area show that the resulting pH values range from 7,42 - 7,77 Eh to -288 - 144 (mV).