Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix Japonica) önemli verim özellikleriyle ilgili bazı parametreler
Some parameters on important traits of Japanese quails (Coturnix coturnix Japonica)
- Tez No: 48783
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALTINEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, Japon bıldırcınlarının önemli verim özellikleri düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada; değişik yaş gruplarına ve farklı yumurta ağırlıklarına göre sınıflandırılmış Japon bıldırcını yunun (alarmda kuluçka ile ilgili özelliklerin düzeyleri, büyüme döneminde canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma gücü ile 4, 5 ve 6 haftalık yaşlardaki kesim özellikleri ve 19 haftalık yaşa kadar bıldırcın-gün yumurta verim oranı, yumurta ağırlığı ve yemden yararlanma değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada kuluçka ile ilgili özelliklerin düzeyinin belirlenmesinde farklı yaş gruplarında ve farklı yumurta ağırlık gruplarında sırasıyla 7550 ve 2727 adet yumurtanın kuluçka kayıtları; yaşama gücü, büyüme ve canlı ağırlık düzeylerinin belirlenmesinde 2177 civcivin; büyüme döneminde yem tüketimi ve yemden yararlanma düzeylerinin belirlenmesinde 367 bıldırcının; kesim özelliklerinin belirlenmesinde l00 erkek ve dişi bıldırcının; yumurta verimi, yumurta ağırlığı ve yemden yararlanma düzeylerinin saptanması için ise 100 dişi bıldırcının kayıtları kullanılmıştır. Japon bıldırcınlarının 70-90, 110-120, 121-140 ve 150-170 günlük yaşlarında elde edilen yumurtalarda fertilite oranlan sırasıyla %74.52, %96.03, %91.33 ve %92. 32, kuluçka randımanı oranlan ise aynı sıra ile %63.51, %65.09. %66.69 ve %74.91 düzeyinde ve 70-170 günlük yaşlar fertilite ve kuluçka randımanı oranları ise sırası ile %88.15 ve %67.71 düzeyinde belirlenmiştir. Yumurtaların ağırlıklarına göre 9-10, 10-11, 11-12, 12-13, 13-14 ve 14-15 g olarak sınırlandırıldığı gruplarda fertilite oranlan %83.33, %91.88, %91.08, %88.05, %83.14 ve %86.15, kuluçka randımanları ise aynı sıra ile %72.22, %78.61, %81.21, %72.95, %63.95 ve %56.92 düzeyinde saptanmıştır.43 Fertilite oranı bakımından yaş grubu ortalamaları arasındaki farklılıklar önemli bulunmuş (PO.05), kuluçka randımanı ise yaşla birlikte artmıştır. Farklı ağırlıktaki yumurtalarda fortilite oranı ve kuluçka randımanı en yüksek 10-12 g ağırlığındaki yumurtalarda saptanmıştır (PO.05). Büyüme döneminde Japon bıldırcınlarının çıkımdan 6 haftalık yaşa kadar olan yaşama gücü oranlan ise sırasıyla %91.78, %88.01, %82.32, %80.I6, %78.81 ve %77.72 düzeyinde, erkeklerde 3-6 haftalık arasındaki mortalite oranı % 4.97, dişilerde ise %6. 16 düzeyinde belirlenmiştir. Japon bıldırcını civcivlerinin çıkım, 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. hafta canlı ağırlık ortalamaları sırası ile 8.23 g, 22.10 g, 47.77 g, 80.97 g, i '19.60 g, 144.82 g ve 161.28 g olarak; erkeklerde 3., 4., 5. ve 6. hafta canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla 80.54 g, 117.94 g, 139.84 g ve 152.78 g. dişilerde ise bu değerler 81.38 g, 121.17 g, 149.54 g ve 169.31 g seviyesinde saptanmıştır. Erkek ve dişilere ait canlı ağırlık ortalamaları 3. haftada benzer düzeylerde, 4. haftadan itibaren ise dişi bıldırcınların canlı ağırlık ortalamaları erkeklerinkinden daha yüksek (PO.05) düzeyde tesbit edilmiştir. Erkek bıldırcınlarda karkas ağırlığı ve karkas randımanı ortalamaları 4, 5 ve 6 haftalık yaşlarda sırasıyla 84.91 g ve %7 1.32, 102.08 g ve %72.76 ve 122.1 g ve %72.55; dişilerde ise aynı sırayla 87.88 g ve %69.45, 123.35 g ve %66.62 ve 136.46 g ve %64.10 olarak belirlenmiştir. Erkek ve dişilerin karkas ağırlığı ortalamaları arasındaki farklılıklar 5. haftadan itibaren dişiler lehine önemli (PO.05), karkas randımanı oranı ise dişilerde erkeklerdekinden düşük düzeyde bulunmuştur (PO.05). Dişi bıldırcınların ilk 35 günlükken yumurtlamaya başladığı bu araştırmada, Japon bıldırcınlarının ilk yumurtlama yaşı ortalaması 51.04 gün olarak tesbit edilmiştir. Bıldırcın-gün yumurta verimi oranlan 6 haftalık yaştan 19 haftalık yaşa kadar sırası ile %9.71. % 14.57, %22.14, %61.57, %79.43. %87.29, %89.29, %91.14, %94.29, %94.57, %95.96, %95.53, %95.38 ve %95.24, yumurta ağırlığı ortalamaları aynı sıra ile 8.81 g, 10.09 g, 10.77 g, 10.86 g. 10.91 g. 11.04 g. 11.13 g. 11.34 g, 11.58 g, 11.80 g, 11.69 g, 11.41 g, 12.07 g, ve 11.91 g, 6-19 haftalık yaşlar arasındaki bıldırcın-gün yumurta verim oranı ve44 yumurta ağırlığı ortalamaları ise %73.02 ve 11.40 g düzeyinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was aimed to investigate the level of important traits of Japanese quails. Eggs were divided into groups according to quail's age and egg* weights and the halchabilily was recorded. The body weight gain, feed consumption and feed conversion were also recorded in growing period of quail chicks. The carcass quality was evaluated at 4, 5 and 6 weeks age. The hen-day egg production, egg weight and feed conversion were determined till 19 weeks age. The data of hatchability in different ages and egg weight groups. of 7550 and 2727 eggs were recorded resp. The survival rates, growth and body weight levels of 2177 chicks, the feed consumption in growing period and feed conversion of 367 quails, the carcass quality of 100 male and female quails, the egg production, egg weight and feed conversion of 100 female quails were also recorded in this study. The rates of fertility of Japanese quails eggs which is laid at 70-90, 1 10-120, 121-140, 150-170 and 70-170 days were 74.52, 96.03, 91.33, 92.32 and 88.15% resp. and the hatchability were 63.51, 65.09, 66.69, 74.91 and 67.71 resp. The rates of fertility of the groups of the eggs which is 9-10, 10-1 1. 1 1-12, 12- 13, 13-14 and 14-15 g weights were 83.33, 91.88, 91.08, 88.05, 83.14 and 86.15% resp. and the hatchability were 72.22, 78.61, 81.21, 72.95, 63.95 and 67.71 resp. The difference among the age groups were significant for the fertility (PO.05) and hatchability together increased with age (PO.05). The highcsl fertility and hatchability were found in 10-12 g eggs. The survival rates of Japanese quails were 91.78, 88.01, 82.32, 80.16, 78.81 and 77.72% resp. from hatch to 6 weeks age. The rates of mortality of male and female quails were 4.97 and 6. 16% for 3-6 weeks age.46 The body weights averages of Japanese quails at hatch, 1, 2, 3, 4, 5 and 6 weeks age were 8.23, 22.10, 47.77, 80.97, 119.60, 144.82 and 161.28 g resp. and 3, 4, 5 and 6 weeks body weights were 80.54, 1 17.94, 139.84 and 152.78 g resp. for males and 81.38, 121.17, 149.54 and 169.31 g resp. for females. The difference among (he body weights of male and female were not significant nl 3rd and were significantly high starting from 4th weeks of age in favour females (PO.05). The carcass weights and dressing percentage averages were 84.91 g and 71.32%, 102.08 g and 72.76% and 122. 11 g and 72.55% resp. at 4, 5 and 6 weeks* ages for males and were 87.88 g and 69.45%, 123.35 g and 66.62% and 136.46 g and 64. 10% for females resp.