Emet-Simav yöresindeki bir karaçam ormanında son 30 yılda meydana gelen yapısal değişimlerin CBS ve hava fotoğrafları kullanılarak belirlenmesi
Determination of the structural changes occurred in the last thirty years using GIS and aerial photos in a black pine forest in the region of Emet-Simav
- Tez No: 487830
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Orman işletme faaliyetlerinin yoğun bir şekilde sürdürüldüğü alanlarda orman yapısı sürekli olarak değişmektedir. Meydana gelen bu değişimlerin belirli zaman aralıklarıyla izlenmesi sürdürülebilir orman işletmeciliği açısından oldukça önemlidir. Bu tez çalışması, karaçam meşçerelerinin ağırlıkta olduğu bir sahada, ormancılık faaliyetlerinin orman yapısı üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, alandaki orman yapısının değişimini belirlemek amacıyla 1982 ve 2012 yıllarına ait hava fotoğrafları kullanılmıştır.1982 yılına ait paftanın eski hava fotoğraflarından oluşması nedeniyle öncelikli olarak 1982 yılına ait memleket haritası üzerinden ArcGIS yazılımı kullanılarak sayısallaştırılmış ve 3 boyutlu olarak yorumlanmıştır. Daha sonra, 2012 yılına ait hava fotoğrafları DVP yazılımı kullanılarak 3 boyutlu olarak yorumlanmıştır. Farklı tarihli iki meşcere haritasının karşılaştırılması sonucunda, verimli orman alanlarında %1,09 (102,5 ha) artış meydana gelirken verimsiz orman alanların ise %2,79 (106,99 ha) azalma meydana gelmiştir. Çalışma alanında 1982-2012 yılları arasında meydana gelen meşcere çağı değişimine bakıldığında; gençlik çağında %67,5'lik azalma ve direklik çağında %23,7'lik azalma görülürken, ağaçlık çağında %35,5'lik artış tespit edilmiştir. İncelenen dönem aralığında, yama sayısında %10,6 ve yama yoğunluğunda da %10'luk bir azalış meydana gelmiştir. Çalışma sonucunda 30 yıllık periyotta, gençlik, direklik (ab, b, bc) çağındaki meşcerelerin yüzölçümünde meydana gelen düşüşün gençleştirme çalışmalarının yapılamamasından kaynaklandığı görülmüştür. Bu nedenle alanda bulunun yaşlı meşçerelere dokunulmamış ve bu durum biyolojik çeşitliliğe olumlu olarak yansımıştır. Arazi yapısı çeşitliliğindeki (yama sayısı ve zenginliği) artış ise alandaki habitat parçalanmalarının arttığını açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The forest structure is constantly changing in areas where forest management activities are intensively maintained. Monitoring of these changes coming to the moon at certain time intervals is very important in terms of sustainable forest management. This thesis study was carried out in order to determine the effects of forestry activities on the forest structure in a scene where larch stands were emphasized. In order to determine the change of the forest structure in the area, aerial photos belonging to 1982 and 2012 were used. Because of the old aerial photos of 1982, it was primarily digitized using ArcGIS software over the country map of 1982 and interpreted as 3D. Then, 2012 aerial photographs were interpreted in 3D using DVP software. As a result of comparison of two different timber stand maps, % 1,09 (102,5 ha) increase in productive forest areas and % 2,79 (106,99 ha) decrease in inefficient forest areas. When we look at the change of the stands between 1982 and 2012 in the study area; a decrease of % 67,5 in the age of youth and a decrease of % 23,7 in the era of the era, and an increase of % 35,5 in the age of trees. A % 10 decrease in the number of patches and a % 10 decrease in patch density were observed in the period examined. As a result of the study, it was observed that during the 30 years period, the decline in the surface area of the stands of youth, pole (ab, b, bc) For this reason, the elderly stallions found in the field are untouched and this positively reflects biodiversity. The increase in the variety of land structure (number of patches and richness) clearly shows that the habitat fragmentation in the area increases.