Bazı ortanca (Hydrangea macrophylla Thunb.) çeşitlerinde polen biyolojisi üzerine incelemeler
A research on pollen biology of some hydrangea (Hydrangea macrophylla Thunb.) cultivars
  1. Tez No: 487832
  2. Yazar: ASLIHAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIRIM, PROF. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, büyük çiçekli ortanca Hydrangea macrophylla Thunb.'un 4 ticari çeşidi (Ankong Blue, Ankong Rose, Green Shadow ve Screenball) ile Karadeniz Bölgesinde doğallaşmış 4 yerel genotipinin polen üretimi, canlılığı ve çimlenme oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca polen morfolojileri taramalı elektron mikroskopu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Polen örnekleri haziran ve temmuz aylarında toplanmıştır. Anter başına polen miktarı“ Hemasitometrik Lam ”yöntemi ile belirlenmiştir. Polen canlılık oranı, 2, 3,5 Trifenil Tetrazolyum Klorid (TTC) testi ile saptanmıştır. Polen çimlenme oranı % 0, % 1, % 5, % 10, % 15 ve % 20 sakkaroz içeren“Petride Agar”yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmada, Green Shadow ve Genotip-4, en yüksek anter sayısına sahip olmuşlardır. Ayrıca Genotip-4 çiçek başına en yüksek polen sayısına sahip olmuştur. TTC testine göre, en yüksek mutlak canlı polen oranı haziran döneminde Ankong Blue'da (% 25.29), temmuz döneminde ise Genotip-1'de (% 8.53) saptanmıştır. Çimlenme testi sonuçlarına göre, en yüksek polen çimlenme oranı haziran döneminde Ankong Rose'da (% 2.03), temmuz döneminde ise Genotip-1'de (% 34.62) bulunmuştur. Sakkarozun % 5 ve üzeri dozları, ortanca çeşit ve genotiplerinin polen çimlenmesini artırmıştır. Genellikle, incelenen çeşit ve genotiplerin polen morfolojisi benzer olmuştur. Buna göre polen taneleri izopolar olup, polen şekilleri prolat'tır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine pollen production, viability and germination ratios of Hydrangea macrophylla Thunb. ssp in 4 commercial cultivars; Ankong Blue, Ankong Rose, Green Shadow and Screenball, and 4 local genotypes, natural grown in Black sea region of Turkey. Also pollen morphologies were examined by using scanning electron microscop (SEM). The pollen amount per anther was determined by“Hemacytometric Method”. Pollen samples were collected in June and July. The pollen viability ratio was determined by 2, 3,5 Triphenly Tetrazolium Clorid (TTC) test. The pollen germination ratio was determined by“Agar Plate”method with 0, 1, 5, 10, 15 and 20% sucrose. In the study, Green Shadow and Genotype-4 had the highest anther number. Genotype-4 had also the highest pollen number per individual flower. According to the TTC test, Ankong Blue (%25.29) had the highest rate of pollen viability in June, while Genotip-1 (%8.53) had the highest rate of pollen viability in July. In the germination test, Ankong Rose (%2.03), had the highest rate of pollen germination in June, while Genotip-1(%34.62) had the highest rate of pollen germination in July. Pollen germination of hydrangea cultivar and genotypes increased with the addition of %5 and over doses of sucrose. Generally, the pollen morphology of all examined cultivars and genotypes was similar. Pollen grains are izopolar and pollen shapes are prolate.