Kargo sektöründe dağıtım ağı optimizasyonu için bir model önerisi ve uygulaması
A model of proposal for distribution network optimization in cargo sector and its application
- Tez No: 487856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kargo şirketlerinin operasyonel verimlilik kapsamında değerlendirdikleri coğrafi dağılım, zamanında teslimat, hizmet düzeyi rekabet üstünlüğü sağlamak için önemli performans göstergeleridir. Yapılan yatırımların bu kritik performans göstergeleri üzerinde olumlu etkiler sağlaması hedeflenmektedir. Kaliteli hizmet sunmak için konumlandırılan her şube ve aktarma merkezinin dengeli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Mevcut durumda dağıtım alanı kararları sektör liderlerinin yetkinlik ve tecrübelerine bağlı olarak verilmekte olup, analitik verilere dayalı mühendislik yetkinliklerinin kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında da öncelikle genel olarak yer seçimi problemleri sonra aktarma merkezleri ve şubelerin dağıtım alanlarının belirlenmesi için en düşük maliyet, en fazla teslimat amaç fonksiyonlarını içeren P-Medyan, küme kapsama, hiyerarşik en büyük küme kapsama modellerinin metodolojileri detaylı olarak anlatılmıştır. Malzeme ve yöntem bölümünde ise büyüme hedeflerinin temelini oluşturan dağıtım alanı optimizasyonu çalışmaları anlatılmıştır. Uygulama bölümünde bir kargo şirketinin optimum şube dağıtım alanlarının tespiti amacıyla kapsama modelleri temeline dayanan bir model sunulmuştur. Model Lingo programı ile çözülmüş ve bulgular bölümünde sonuçlar yorumlanmıştır. Tartışma ve sonuç bölümünde ise geleceğe yönelik çalışmalar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geographical distribution, on-time delivery, service level are important performance indicators to provide a competitive advantage which are evaluated within the scope of operational efficiency in parcel delivery companies. It is aimed to provide positive effects on critical performance indicators of investments. In order to provide quality service, need to be assessed in balanced manner each branch and transfer center. In the present, companies make for distribution field decision based on competence and experience of sector leaders and there is a need for the use of engineering competences based on analitic data. In this thesis, firstly, location selection problems in general are presented and then in order to assign distribution field to transfer centers and branches, P-Median, set covering, hierarchical maximal covering models which include the lowest cost, maximum delivery in objective functions are presented in detail. In material and method chapter, distribution field optimization studies which are the basis of growth targets are presented. In application chapter, based on covarege models, a model has been presented to assign the optimum branch distribution field of a cargo company. Model was solved with Lingo Programme, the results and the future projects are interpreted.