Preparation of novel metal oxide nanostructures for electrode based sensor systems
Elektrot esaslı sensör sistemlerinde yeni metaloksit nano yapılarının hazırlanması
- Tez No: 487857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCAN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda, nanomalzemelerin ve elektrokimyanın kombinasyonu, elektro-analitik analiz için ilgi çekici hale gelmiştir. Nanoyapıların elektrot modifikasyonunda kullanımı, daha büyük aktif alanlı, verimli katalitik özellikli ve yüksek yüzey alanına sahip çeşitli önemli analitik moleküllerin hassas ve seçici olarak tespit edilmesini sağlamaktadır. Çeşitli nanoyapılar arasında, CuO, NiO ve Co3O4 gibi metal oksitler, daha yüksek performans kapasitesine ve sağlam yapıya sahip olduklarından, elektrot modifikasyonunda ve sensör geliştirmede tercih edilmektedirler. Bu çalışmada, nanoyapıların morfolojik büyümelerinin kontrol edilmesi ve yönetilmesi ile oldukça etkili biyo-molekül ve farmasötik ilaçlar olarak kullanılan yeni metal oksit nanoyapıların sentezi üzerinde durulmaktadır. Morfolojik açıdan ilgi çekici olan nanoyapıların sentezinde hidrotermal yöntem kullanılmış olup, SEM, FTIR, EDX ve XRD gibi gelişmiş analitik yöntemlerle karakterizasyonları gerçekleştirildi. Daha sonra sentez edilen yapılar, sensör geliştirmede kullanılan elektrotların modifikasyonunda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the combination of nanomaterials and electrochemistry has directed to the improvement of interesting platform for the electro-analytical analysis .The usage of nanomaterials for electrode modification has enabled highly sensitive and selective detection of various analytical important molecules based on high surface area, greater active sites and efficient catalytic characteristics. Among various nanomaterials, metal oxide nanostructures such as CuO, NiO and Co3O4 are highly considered for electrode modification and sensor development based on their greater performance capability and robust nature. The present study focuses on the synthesis of novel metal oxide nanostructures using bio-molecules and pharmaceutical drugs as highly effective templates for controlling and directing morphological growth of nanostructures. The fabrication of morphologically attractive nanostructures were achieved using hydrothermal method followed by elaborate characterization using advance analytical methods including SEM, FTIR, EDX and XRD. The fabricated materials were then utilized for electrode modification which later were considered for sensor development.