Bartın-Sökü yaban hayatı geliştirme sahasındaki büyük memeli yaban hayvanları
Bartin-Soku wildlife development area big mammal wild animals
  1. Tez No: 487883
  2. Yazar: MEHMET HORASAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ KAAN ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma 2014-2016 yılları arasında Bartın-Sökü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının (YHGS) tamamına yakın bir kısmında yapılmıştır. Çalışma kapsamında alanda yaşayan büyük memeli yaban hayvanı türlerin popülasyon ekolojilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla direkt gözlem yöntemi, iz sayım yöntemi ve fotokapan yöntemi teknikleri uygulanarak alanda yaşayan memeli yaban hayvanları tespit edilmeye çalışılmıştır. En çok kullanılan yöntem fotokapan yöntemi olmuştur. Toplam büyüklüğü 6374,31 ha olan alanda 20 fotokapan ile 78 farklı noktada 3800 fotokapan gün sayısı ile çalışmalar tamamlanmıştır. Yapılan fotokapan çalışmaları sonucunda alanda 12 büyük memeli yaban hayvanı türü belirlenmiştir. Çalışma alanında tespit edilen yaban hayvanlarının günün saati, ay, yükseklik, meşcere tipi gibi farklı değişkenler dikkate alındığında birbirleri ile çok yakın ekolojik istekler içinde oldukları belirlenmiştir. Çalışma alanında popülasyon yoğunluğu en yüksek olan türler sırası ile karaca, yaban domuzu, kızıl tilki ve bozayı, en düşük olan türler ise tavşan, porsuk ve su samuru olarak tespit edilmiştir. Anahtar sözcükler Bartın-Sökü; yaban hayatı geliştirme sahası; memeli; popülasyon; ekoloji; fotokapan.
Özet (Çeviri)
This work was carried out between the Bartin-Sökü Wildlife Development Area (YHGS) and 2014-2016. The aim of this study was to determine the populations of large mammal wild animals living in the area. For this purpose, we tried to detect mammal wild animals living in the area by applying direct observation method, trace counting method and photocap method techniques. The most commonly used method is the photocopying method. The studys were completed with 20 camera-traps copies and at 3800 camera- traps-day in 78 different locations total area of 6374,31 in the area. As a result of the photo trap work was determined of 12 large mammals wild animals in the area. This species have same ecological requirements such as activity time, month, altitude, habitat type are taken, Species with the highest population density in the study area: the firs roe deer, second wild board, the thirt red fox and the fourth grizzly bear. Species with the least population density in the study area: badger, hare and otter. Key words Bartın-Sökü; wildlife reserve area; mammal; population; ecology; photo trap.