Çok projeli kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemi: Bir yazılım firmasında uygulama çalışması
Scheduling problem of multiple projects with limited resources: Application in a software company
- Tez No: 487893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Proje yönetimi temel olarak projenin hedeflerine ulaşması için planlama ve çizelgeleme faaliyetlerinin birlikte ele alındığı faaliyetler bütünüdür. Proje çizelgeleme problemleri günümüzde proje temelli üretim yapan firmaların ortak problemi olup birtakım kısıtlar altında en kısa zamanda veya en az maliyetle projelerin tamamlanmasını amaçlayan çizelgeleme problemidir. Bu çalışmada proje bazlı çalışan ve aynı anda birden fazla projeyi eş zamanlı yürüten bir yazılım firmasındaki projelerin çizelgelenmesi için bir çözüm yolu önerilmiştir. Firmanın karşı karşıya kaldığı problemde öncüllük ilişkileri olan farklı faaliyetlere ve kısıtlı kaynaklara sahip birden çok projenin en kısa tamamlanma süresinin bulunması amaçlanmaktadır. Problemin çözümü için literatürde yer alan doğrusal karar modelleri araştırılmış ve ele alınan karar modeli optimizasyon programlama dili (OPL) yardımıyla kodlanmıştır. Karar modeli CPLEX çözücüsü ile çözdürülerek sonuçları incelenmiştir. Ayrıca firmanın proje çizelgeleme probleminin karar modeli ile çözümü kolaylaştırmak adına JAVA programlama dilinde bir yazılım geliştirilerek ara yüz tasarlanmıştır. Tasarlanan ara yüz sayesinde firma çalışanlarının önerilen yöntemi daha etkin kullanması sağlanmıştır. Sonuç bölümünde yapılan tez çalışması değerlendirilerek, ileride yapılabilecek çalışmalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project management is basically a combination of planning and scheduling activities with the aim to meet project's targets. Nowadays project scheduling is a very common problem in project based production companies. The problem is aim to complete the projects with the shortest time or minimum cost under some constraints. In this thesis, a new method was proposed for generating a schedule for a software company which runs multiple projects simultaneously. The problem faced by the company is aimed at finding the smallest completion time of multi-projects which has different precedence and constrained resources in different activities. In order to solve the problem, the linear decision models were investigated and the chosen decision model was coded using Optimization Programming Language (OPL). The results of the decision model were investigated with the help of CPLEX Optimizer solver. In order to ease the use of the decision model and the solver, a user interface was added using JAVA programming language. As a result, the end users were able to use the proposed scheduling method more affectively. In the conclusion section, the current thesis was evaluated and the possible future studies were called out.