Grafit oksit ve POSS içeren yeni tip hibrit materyali Schiff bazı metal kompleksleri sentezi ve katalitik etkinliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of new type hybrid materials with graphite oxide and polyhedral oligomeric silsesquioxane (POSS)
  1. Tez No: 487913
  2. Yazar: ALİ CABİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT DEMETGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada POSS ve grafit türevlerini içeren yeni tip hibrit materyali sentezlenmiştir. POSS türevi, N-(2-aminoetil)-3-aminopropiltrimetoksisilan (AEPTMS) kullanılarak hidrolitik kondenzasyon tepkimesi sonucu sentezlenmiştir. Grafit oksit yüzeyi AEPTMS ile modifiye edilmiştir. Çalışmada hedeflenen hibrit bileşiği, POSS ve grafit oksit'de bulunan primer amin grupları ile çapraz bağlayıcısındaki dialdehit (Glutaraldehit) grupları arasındaki imin oluşum tepkimeleri sonucunda sentezlenmiştir. Hibrit materyalin primer amin grupları ile salisilaldehitin kondenzasyonu sonucu yeni tip Schiff bazı elde edilmiştir. Hazırlanmış olan yeni tip hibrit bileşiğinin yapı tayin işlemi elementel analiz (C, H, N), FT-IR, CP-MAS, 13C NMR ve TGA teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen Schiff bazının Cu(II) ve Fe(II) metal kompleksleri izole edilmiştir. Elde edilen yeni tip hibrit materyali metal komplekslerinin, organik kirleticilerin bertarafında heterojen katalizör olarak etkisi incelenmiştir. Yeni hibrit malzemesinin katalitik aktivitesi, substrat olarak orange II kullanılarak UV-vis yardımıyla takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a new type of hybrid material containing POSS and graphite derivatives was synthesized. The POSS derivative was synthesized by hydrolytic condensation reaction using N- (2-aminoethyl) -3-aminopropyltrimethoxysilane (AEPTMS). The graphite oxide surface was modified with AEPTMS. The hybrid compound targeted in the study was synthesized as a result of imine formation reactions between the primary amine groups in the POSS and graphite oxide with the dialdehyde (glutaraldehyde) groups in the crosslinker. A novel type Schiff base was obtained from the reaction of the primary amine groups of the hybrid material with salicylaldehyde. The structure determination of the novel hybrid compound was performed by elemental analysis (C, H, N), FT-IR, CP-MAS, 13C NMR and TGA techniques. The Cu (II) and Fe (II) metal complexes of the synthesized Schiff base were isolated. The effect of the new type hybrid material metal complexes as a heterogeneous catalyst in the removal of organic contaminants was investigated. The catalytic activity of the new hybrid material was monitored by UV-vis using orange II as substrate.