Kentsel arıtma çamuru uygulamalarının mısır bitkisi gelişimine etkileri
Municipal sewage sludge effects on plant corn growth
- Tez No: 487919
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM MESUT ÇİMRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, artan arıtma çamuru (% 0, % 2.5, % 5, % 7.5, % 10) uygulamaları sonrası deneme toprağının bazı özellikleri üzerindeki değişimler ile mısır bitkisinin verim, kök ve kök üstü kısımlarının besin elementi ve ağır metal içeriklerinde meydana gelen değişimleri incelemektir. Artan dozda uygulanan arıtma çamurunun etkisiyle deneme toprağının pH ve kireç içeriklerinde istatistiki açıdan önemli azalmalar belirlenirken, toprağın tuz, organik madde, N, P, K, Ca, Zn, Cu, Mn, Pb, Ni, Cd ve Co içeriklerinde ise istatistiki açıdan önemli artışlar meydana gelmiştir. Uygulamalar mısır bitkisinin toplam yaş ve kuru verim, kök yaş ve kuru ile kök üstü yaş ve kuru verimleri, bitki boyu ve bitki çapını tanığa göre tüm uygulamalarda istatistiki açıdan önemli olarak arttırmıştır. Artan arıtma çamuru dozlarıyla mısır bitkisinin kök C, H, N, P, K, Ca, Mg, Zn, Cu, Mn ve Co içeriklerindeki değişimler önemli olmakla birlikte, mısır bitkisinin kök C ve Cu içeriklerinde tanığa göre doğrusal azalmalar belirlenirken, mısır bitkisinin kök N, P, Mg, Zn, Mn içeriklerinde tanığa göre artışlar belirlenmiştir. Artan dozda uygulanan arıtma çamuru mısır bitkisinin kök üstü H, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn ve Pb içeriklerine istatistiki olarak önemli etkide bulunmuş olup, kök üstü N, P, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn ve Pb içeriklerinde tanığa göre önemli artışlar meydana getirmiş ve bu artışlar kök üstü N, P, Zn ve Mn içeriklerinde doğrusal olmuştur. Sonuç olarak, Hatay ili İskenderun ilçesi Biyolojik arıtma tesisinden taze alınan arıtma çamurunun farklı oranlarda toprağa uygulaması ile her ne kadar bazı bitki ve toprak özelliklerine olumlu etkilerinin bulunması ve herhangi bir ağır metal toksitesine rastlanmamasına rağmen bu arıtma çamurunda bulunan çok yüksek tuz miktarları nedeniyle, bu haliyle tarım topraklarında kullanılmasının uygun olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the existing changes for contents of nutrients and heavy metal of root and shoot, and corn yield with the changes on the experimental soil properties after the applications of increased sewage sludge (0 %, 2.5 %, 5 %, 7.5 %, 10 %). While statistically significant decreases were determined in the pH and lime contents of the experimental soil, as for statistically significant increases for the contents of N, P, K, Ca, Zn, Cu, Mn, Pb, Ni, Cd and Co, organic matter and salt of the soil by the effects of applied sewage sludge at the increased doses. The applications statistically increased corn total fresh and dry weight, fresh root and dry root weights, fresh shoot and dry shoot weights, plant height and diameter compared to the control in the all treatments. Beside significant changes in both directions took place in the contents of plant corn root C, H, N, P, K, Ca, Mg, Zn, Cu, Mn and Co with the determination of linear decreases of C and Cu contents, root N, P, Mg, Zn and Mn content increases were determined compared to the control by the increased sewage sludge doses. On the other hand, increased applications of sewage sludge doses affected corn shoot contents of the H, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn and Pb statistically significant with the resulting increases of the shoot N, P, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn and Pb resulting in the linear increases of the contents of N, P, Zn and Mn compared to the control. As a result, it can be said that that sewage sludge is not appropriate to use in the agricultural soils in the present form because of very high salt amounts presence in the sewage sludge although there were some positive effects on the plant and soil properties to some great extent with no determined heavy metal toxicity by the application of that sewage sludge into soil at different rates taken freshly from the biological sewage sludge foundation of district İskenderun of province Hatay.