Kentsel arıtma çamuru uygulamalarının Menemen ovası topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkisi
Effect of sewage sludge on physical and chemical properties of Menemen soils in İzmir
- Tez No: 169495
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET KENTSEL ARITMA ÇAMURU UYGULAMALARININ MENEMEN OVASI TOPRAKLARININ BAZI FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ EROĞLU, Oğuzhan Yüksek lisans tezi, Toprak Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. î. Bülent OKUR Tarih : 20/05/2005, 106 sayfa Bilindiği gibi çevrenin korunması açısından atıkların kapsamlı ve kalıcı şekilde bertaraf edilmeleri büyük önem taşırken bunların kullanımı esnasında yeni kirliliklere yol açılmaması gerekmektedir. Bu nedenle arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurunun uzaklaştırılmasında bilinçli olunmalıdır (Bilgin, 1997). Bu bilgiler ışığında bu tezin amacı, İZSU arıtma tesislerinin ürünü olan arıtma çamurlarının Menemen ovası topraklarında kullanabilirliğini araştırmaktır. Çalışma 2003-2004 yıllan arasında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Projenin birinci aşaması araştırılacak olan arıtma çamuru materyalinin İZSU Atık Su Arıtma Tesisinden temini ve bileşiminin analiz edilmesi olarak gerçekleştirilmiştir. Arıtma çamurunun ve denemenin kurulacağı tarla toprağının analiz sonuçlarına göre uygulama konuları belirlenmiştir. Birinci uygulamada arıtma çamuru uygulanmaksızın yetiştirilecek bitkiye göre en optimum gübreleme yapılmıştır. 2., 3., 4. konular arıtma çamurunun içeriğine göre hesaplanmış, bitki isteklerine paralel olarakVI optimum seviye, optimum seviyenin üstü ve optimum seviyenin altı olarak belirlenmiştir. Denemede kültür bitkisi olarak yerfıstığı kullamlmıştn-. Çeşit olarak yörede yaygm olarak kullanılan çeşit kullamlmıştır. Arıtma çamuru bitkilerin rotasyona girmesinden önce toprağa uygulanmış ve daha sonra tohum ekimleri gerçekleştirilmiştir. Deneme süresince bitkilerin ekim öncesi ve söküm sonrası toprak örneği alınarak fiziksel ve kimyasal özellikleri analiz edilmiştir. Deneme 4 tekrarlı tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülerek istatistiki çalışmaları yapılmıştır. Âsıahtar Kelimeler : Arıtma Çamuru, Toprak, Bitki
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECT OF SEWAGE SLUDGE ON PHYSICAL AND CHEMICAL PROPERTffiS OF MENEMEN SOILS IN İZMİR ERO?LU, Oğuzhan MSc. Thesis, Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. İ. Bülent OKUR Date : 20/05/2005, 106 Pages The study was carried out in 2002-2004 in Ege University Agriculture Faculty Menemen Educational Research Center. The first step of the project was to obtaine the sewage sludge from İZSU waste water cleaning treatment plant and determine the physical and chemical properties. Second, the analysis of the soils where the sewage sludge planned to apply was realized to determine the sewage sludge rates. Three sewage sludge doses ( 3t da“1, 6t da”1, 9t da"1) were applied. A local peanut was used as plant material. Soils were sampled twice (before planting and after harvesting) and the physical and chemical properties were analyzed. The experiment was designed in randomized blocks with 4 replications. Analysis of variance and LSD tests were used to evaluate differences between applications. Keywords : Sewage sludge, soil, plant