Dinamik matematik yazılımı olan geogebra'nın öğrencilerin akademik başarılarına etkisi: Meta-analiz çalışması
The effect of geogebra as a dynamic mathematics software on students' academic achievements: Meta-analysis study
- Tez No: 487936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma bir dinamik matematik yazılımı olan GeoGebra yazılımı kullanımının öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarısına etkisini inceleyen deneysel çalışmaların bir araya getirilmesiyle yapılmış bir meta-analiz çalışmasıdır. Bu amaç kapsamında Türkiye'de yapılmış olan çalışmalar, YÖK ulusal tez merkezi, ULAKBİM ve Google Scholar veri tabanlarında araştırılmıştır. Toplamda 36 deneysel çalışma ve 39 etki büyüklüğü değeri elde edilerek meta analiz çalışması yapılmıştır. Meta-analiz kapmasında yapılan çalışmada her bir çalışmanın örneklem grupları hesaplandığında, 951 deney ve 941 kontrol grubu olmak üzere toplam 1892 öğrenciden oluşan örneklem grubu bulunmaktadır. Çalışmalar yayın yılı, yayın türü, öğrenim düzeyi, öğrenme alanı, okul türü ve örneklem büyüklüğü gruplarına göre kodlanarak moderatör analizi ve ortalama etki büyüklüğü değeri incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen her bir araştırmaların etki büyüklüğü değerinin pozitif bulunması ve ortalama etki büyüklüğü değeri 0,886 olarak bulunması sonucunda çalışmanın yüksek etki büyüklüğü derecesine sahip olduğunu ve GeoGebra yazılımının öğrencilerin akademik başarılarına olumlu etkisi olduğu sonucu çıkmıştır. Ayrıca çalışmada yayın yılı, yayın türü, öğrenim düzeyi, öğrenme alanı, okul türü ve örneklem büyüklüğü değişkenlerine göre homojen yapıya sahip olduğu ve etki büyüklüğü değerlerinin istatiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşıldı. Son olarak, çalışmada elde edilen veriler ışığında araştırmacılara, program yapıcılara ve öğretmen yetiştiricilere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of the use of GeoGebra as dynamic mathematics software on students' academic achievements in mathematics lessons. In this study, meta-analysis method which uses the findings of the experimental studies together was used. The studies regarding this purpose and conducted in Turkey were browsed in national thesis center, ULAKBIM and Google Scholar. Total of 36 experimental studies with 39 effect sizes were gathered and they were included in the meta-analysis. The sample of this study was found to be 1892 students consisting of 951 students from experimental and 941 students from control groups in the studies of this meta-analysis. The studies were coded according to publication year, publication type, grade level, subject type, school type, and sample size and their moderator analyses and average effect size were investigated. The data gathered revealed that all effect sizes in the studies were positive and the average effect size was found to be 0,886. According to these findings, this study had high effect size and GeoGebra software had positive effect on students' academic achievements. In addition, the studies had homogenous according to publication year, publication type, grade level, subject type, school type, and sample size variables. Therefore, the effect size values yielded statistically insignificance results for them. Lastly, according to the findings of this study, some recommendations were presented to curriculum developers, teachers as practitioners and teacher educators.