Fen3D: Fen eğitiminde öğrenmeyi eğlenceye dönüştürecek bir 3D oyunun tasarımı ve geliştirilmesi
Fen3D: Design and development of a 3D game to turn learning into entertainment in science education
  1. Tez No: 487937
  2. Yazar: İSAK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜRK KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Fen Eğitimi, ilkokul çağında başlar. Bireyin hayatı boyunca kullanabileceği bilgileri içermesinin yanı sıra ileri seviye fen konularının temelini oluşturmasından dolayı, ilkokul çağında konuların ve kavramların doğru ve eksiksiz öğretilmesi, bireyin ilerideki eğitim hayatı ve yaşamına yön verebileceği düşünüldüğünde büyük önem arz etmektedir. Fen Bilimleri içeriğindeki konu ve kavramların soyut ve zihinsel düşünme gerektiren bilgiler olmasından dolayı öğrenciler için anlaşılması güç olan bir derstir. Öğrencilerin fen derslerinde başarısız olmalarının nedeni konuların, kavramların soyut olmasının yanında öğretim programı içerisinde de derslerin soyut olarak işlenmesidir. Bir dersteki başarısızlığın öğrencilerin diğer derslerine ve öğrencinin özgüvenine olumsuz yönde etki etmeside kaçınılmaz bir durumdur. Bireyin hayatı boyunca kullanabileceği fen eğitiminin öğrencilere kazandırılabilmesi, fen kavramlarının derslerde doğru ve eksiksiz öğretilebilmesiyle doğru orantılıdır. Bu tez çalışması kapsamında öğrencilerin yaparak yaşayarak ve eğlenerek eğitim almalarının yanında Fen bilgisi 5. Sınıf Maddenin Değişimi Ünitesindeki konu ve kavramları somutlaştırarak öğrencilerin bu kavramları hem daha iyi anlayabilmesi hemde kavram yanılgılarının düzeltilerek akademik başarılarının arttırılması amacı ile FEN3D adında eğitsel bir 3D oyun geliştirilmiştir. Geliştirilen 3D oyun, Ağrı İl merkezinde bulunan Alpaslan ve Ağrı İmam Hatip Ortaokulu'nda okuyan 80 öğrenciye uygulanmıştır. Oyun içeriğinde konu ve kavramlar öğrencilere animasyonlar ve videolarla görselleştirilerek öğretilmeye çalışılmış ve elde edilen sonuçlar anlaşılması güç konu ve kavramların bu oyun aracılığıyla başarılı bir şekilde öğretilebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Science Education starts in elementary school age. It is the basis for advanced science topics as well as the information that the individual can use throughout life. There fore, correctand complete teaching of subjects and concepts in primary school leads to individual's future education life and life. When students are investigated why they fail in science classes, it is seen that the subjects and concepts that constitute the contents of science courses are composed of abstract and mental thinking information, and these courses are generally abstracted in the curriculum. For this reason, students often find it difficult to understand science courses and may even develop negative attitudes towards the course. Failure of a student in a subject can negatively affect other lessons and the confidence of the student. Taking all these situations into consideration, it will be possible to achieve the desired success in science education only by developing more concrete, effective and amusing teaching methods that take advantage of the power of technology. Within the scope of this thesis, a 3D educational game was developed that aims to make learning fun and permanent, which will facilitate the teaching of difficult subjects, abstract subjects and concepts in science education. The educational content of the game called FEN3D constitutes the subjects and concepts that are included in the Change of Matter Unit of the 5th grade science course. In order to facilitate teaching of these subjects and concepts, special 3D animations have been designed to be used in the game. FEN3D follows the learning performance of the students with the help module that they have and directs them by determining what topic is inadequate. The developed 3D game was implemented with 80 students studying at Alpaslan and Ağrı İmam Hatip Secondary School in the city of Agri. The results show that games developed by combining 3D game and animation technology, pedagogical knowledge and appropriate teaching methodology will provide important contributions to the learning process and academic achievement of the students.