M-konveks fonksiyonlar için uyumlu kesirli integraller içeren integral eşitsizlikler
Integral inequalities for m- convex functions via conformable fractional integrals
  1. Tez No: 487939
  2. Yazar: FATMA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle konveks fonksiyon kavramı ve çeşitli özellikleri incelenmiştir. Konveks fonksiyon türleri üzerinde durulmuş ve konveks fonksiyonlar ile ortalamalar arasındaki yakın ilişki ortaya konmuştur. Daha sonra kesirli türev ve integral kavramları tanıtılmıştır. Son yıllarda birçok araştırmacı tarafından çalışılmaya başlanan ve birçok matematiksel problemin çözümüne ışık tutan kesirli türev ve integral operatörlerinin çeşitleri yeniden hatırlatılmıştır. Uyumlu kesirli integral operatörü kullanılarak elde edilmiş ve literatürde mevcut olan bazı eşitsizlikler sunulmuştur. Araştırma bulgularında ise uyumlu kesirli integraller yardımıyla m-konveks fonksiyonlar sınıfı için yeni integral eşitsizlikleri ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly convex function concept and various properties are examined. Convex function types are emphasized and a close relation between convex functions and averages is revealed. Then, the concepts of fractional derivative and integral are introduced. In recent years, the variants of fractional derivative and integral operators, which have begun to be studied by many researchers and shed light on the solution of many mathematical problems, have been recalled. Some inequalities which are obtained by using compatible fractional integral operator and present in the literature are presented. In the research findings, new integral inequalities for the class of m- convex functions have been proved with the help of matched fractional integrals.