İnsan karbonik anhidraz izoenzimleri (hCA I-II) üzerine 4-metilbenzensülfonamid türevlerinin inhibisyon etkisinin incelenmesi
Investigation of inhibition effect of 4-methylbenzenesulfonamide derivatives on human carbonic anhydrase isoenzymes (hCA I-II)
- Tez No: 487941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİR ALPER TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Karbonik anhidrazlar (CA'lar), karbondioksit ve su arasındaki reaksiyonu katalize eden metaloenzimlerdir. Bu çalışmada hCA I ve hCA II izoenzimlerinin insan eritrositlerinden saflaştırılması ve 4-metilbenzensülfonamid türevlerinin enzimlerin esteraz aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla öncelikle hCA I ve hCA II izoenzimleri insan taze kanından Sefaroz-4B-L-tirozin sülfanilamid afinite kolon kromatografisi ile saflaştırıldı. hCA I ve hCA II izoenzimleri sırasıyla 97,05 ve 468,90 kat saflaştırıldı ve %67,82, %49,27 verimle elde edildi. Daha sonra IC50 değerlerini bulmak için esteraz aktivitesi kullanılarak sülfonamid türevlerinin insan karbonik anhidraz izoenzimi I ve II üzerine inhibisyon etkileri araştırıldı ve (%) Aktivite-[Sülfonamid] grafikleri çizildi. Elde edilen grafiklerden yararlanılarak sırasıyla 1-9 numaralı sülfonamid türevlerinin hCA I ve hCA II için IC50 değerleri bulundu. hCA I-II için IC50 değerleri sırasıyla 0,770-5,196 nM ve 18,887-56,862 nM aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrases (CAs) are metaloenzymes that catalyze the reaction between carbon dioxide and water. In this study, it was aimed to investigate the purification of hCA I and hCA II isoenzymes from human erythrocytes and the effects of certain 4-methylbenzenesulfonamide derivatives on the esterase activity of enzymes. For this purpose, firstly, hCA I and hCA II isoenzymes were purified from human fresh blood by Sepharose-4B-L-tyrosine sülfanilamide affinity colon chromatography. The hCA I and hCA II isoenzymes were purified 97,05 and 468,90 fold and obtained with %67,82, %49,27 yield, respectively. Subsequently, the inhibitory effects of sulfonamide derivatives on human carbonic anhydrase isoenzymes I and II were investigated using esterase activity and plotted (%) Activity-[Sulfonamide] graphs to find IC50 values. Utilizing the obtained graphs, IC50 values for hCA I and hCA II of the 1-9 numbered sulfonamide derivatives were found. The IC50 values for hCA I-II are in the range of 0,770-5,196 nM and 18,887-56,862 nM, respectively.