Ağrı yöresindeki bazı yoğurt örneklerinde çeşitli bakterilerinin izolasyon ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of various bacteria in some regional yoghurt samples in Agri
- Tez No: 487942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FURKAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Ağrı ilinde bazı yöresel yoğurt örneklerindeki çeşitli bakterinin izolasyonu, kültüre alınması ve tanımlanması yapılmıştır. Ağrı ilini temsil edecek şekilde 5 farklı köyden 11 numune alınmış ve bu örneklerden 28 izolat elde edilmiştir. 28 izolatın ilk olarak morfolojik testleri (gram, hareketlilik ve morfoloji), fizyolojik testleri ( tuz, pH ve sıcaklık), biyokimyasal testleri (oksidaz, katalaz, arjinin, eskulin kullanma ve glukozdan gaz üretimi) ve antibiyotiğe direnç testleri (neomisin ve tetrasiklin) yapılmıştır. Moleküler testler kapsamında 28 izolatın DNA izolasyonu ve 16S rDNA gen bölgesi PCR ile çoğaltılmıştır. 24 izolatın sekans verileri alınmış ve sekans verisi alınamayan 4 izolat ise VİTEK yöntemiyle çalışılmış fakat VİTEK yöntemiyle karakterize edilmiştir. LAB'lerin NCBI'daki nükleotit blastlama verilerine göre % 99 ile 89 benzerlik oranları tespit edilmiştir. %99 benzerlik tespit edilen izolatlardan 4 tanesi Sphingonomas sp. ve Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactobacillus casei ve Lactobacillus paracasei türelerinin her birinden birer izolat %99 benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various Bacteria of some local yoghurt samples in Ağrı province have been isolated and cultured and characterized. In order to represent the Ağrı province, 11 yoghurt samples were taken from 5 different villages and 28 isolates were obtained from these yoghurt samples. In the first step, morphological tests (Gram, mobility and morphology), the physiological tests (salt, pH and temperature tolerances), biochemical tests (oxidase, catalase, utilization of arginine and esculine, gas production from glucose) and antibiotic susceptibility (neomycin and tetracycline) of these 28 isolates have been performed. Within the molecular tests scope, DNA extraction and pcr amplification of 16S rDNA region of these 28 isolates have been performed. Among these 28 isolates, the 16S rDNA sequence of 24 isolates has been obtained and the rest 4 isolates have been characterised with WITEK 2 method, yet, no identification data was obtained. According to nucleotide blast data obtained from NCBI, the similarity of the isolates ranged between 99 and 89 %. 99% similarities were obtained from 4 isolates of Sphingonomas sp and each of the Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactobacillus casei ve Lactobacillus paracasei strains.