Kritik hasta çocuklarda ölüm riski (PRISM)ölçeğinin kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of using of pediatric risk of mortality (PRISM) score in critically ill children
- Tez No: 48795
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada Çocuk Yoğum Bakım Birimimizde (ÇYBB) kritik ya da potansiyel kritik hastalığı olan çocuklarda mortalite risk (PRISM) ölçeğini uygulayarak yararlılığını değerlendirmeyi amaçladık.Çalışma İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Acil Birimine bağlı 5 yataklı ÇYBB'nde yürütüldü. Aralık 1994 - Kasım 1995 tarihleri arasında ÇYBB'ne yatırılan 0-6 yaş grubu kritik ya da potansiyel kritik hastalığı olan 140 çocuk çalışmaya alındı. PRISM ölçeği 14 klinik ve laboratuvar değişken ve bunların 23 değişen aralığını kapsamaktadır. Ölüm riskini belirlemek için ilk yatış günü içinde her değişken için kaydedilen en kötü değer gözönüne alındı. İlk yatış günü en az 8 saat kabul edildi. Bu süre daha az ise hasta ertesi günkü kayıtlar ile birlikte değerlendirildi. PRISM ölçeği ile elde edilen puanların toplamı hastalığın ağırlığı hakkında fikir vermektedir. Ölüm riski olasılığını daha kesin belirlemek için aşağıdaki formül kullanıldı. Ölüm olasılığı= exp (R) / [l+exp(R)] R= 0.207* PRISM - 0.005* Yaş (ay) - 0.433* cerrahi durum - 4.782 (Cerrahi durum : postop. ise 1, değilise 0 ) Gözlenen ve beklenen ölüm sayısı %2 testi (Lemeshow - Hosmer goodness - of - fit) ile karşılaştırıldı. PRISM ölçeğinin özgünlük ve duyarlılığı ROC (Receiver Operating Characteristic) eğrisi ile değerlendirildi. Hastaların ortalama yaş 1 12.12 + 14.40 ay (0-72 ay arasında), ortanca yaş 7 ay idi. Hastaların %67.86'si (n:95) 12 ayın altında, %11.43'ü (n=16) yenidoğandı. Kız/Erkek oranı 1/1.33 idi. Hastaların %64'ü (n=90) akut hastalık, %36'sı (n:50) altta yatan kronik 60bir hastalık nedeniyle ya da kronik hastalığa eklenen bir akut hastalık ile ÇYBB'ne yatırıldı. En sık rastlanan klinik durumlar kalp ritm bozuklukları, akut bilinç değişikliği, akut solunum yetersizliğidi. 22 olguda solunum durması, 32 olguda dolaşım yetersizliği mevcuttu. Hastaların %40'ına (n:57) mekanik ventilasyon gerekti. Çalışmamızda PRISM ölçeği ile ölüm riski %50'nin üstünde öngörülen hastalarda gözlenen ölümlerin sayısı beklenenden anlamlı derecede daha az idi. Düşük ölüm riski olan (
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we evaluated Pediatric Risk of Mortality (PRISM) score in critically ill children admitted to our Pediatric Intensive Care Unit (PICU). Setting is a five-bed PICU within a tertiary care children's hospital with a 160- bed capacity belonging to Pediatric Emergency Department, Department of Pediatric, Istanbul Faculty of Medicine. The study carried out on 140 critically ill or potentially critically ill children, 0-6 year-age group admitted to our PICU in 12-month period (between December 1994 and November 1995). PRISM score has 14 variables and 23 various ranges. For PICU mortality predictions based on the first PICU day, the worst physiologic abnormality recorded was scored. The bedside vital sign sheet, laboratory, reports, and any other offical wirtten documents were used. The time period for scoring in our study has been the admission day. The admission day is defined as at least 8 hours; if less than 8 hours of observation are recorded, the data are combined with the next day's data. The total PRISM score gives a relative scale of severity of illness. A more precise estimation of mortality risk can be computed from the following equations: Probability (PICU death) =exp(R) / [l+exp(R)] where R=.207*PRISM -.005* age (months) -.433* operative status - 4.782 (The operative status is scored as 1 if the admission day is postoperative or 0, if not). The discrepancies between the observed and expected outcomes in groups were tested with using of the chi-square goodness of fit test based on a modification by Lemeshow and Hosmer. We evaluated sensitivity and specifity of PRISM score with ROC (Receiver Operating Characteristic) curve. Mean age was 12.12±14.40 months median age was 7 62months; 67.86% (n:95) of the patients were under 12 months, 11.42% (n:16) of patients were newborns. Female/male ratio was 1/1.33; 64% of children (n:90) had been admitted with an acute illness, the remaining (n:50, 36%) had an underlying chronic disease. Mechanical ventilation was required to 40% of the patients (n:57). In this study we demonstrated that the number and distribution of outcomes in many comparisons were different than predicted. We believed that PRISM score is not sensitive enough for predicting mortality or surviving. 63