Vokal fold paralizilerinde cerrahi tedavilerin akustik ve aerodinamik açıdan etkinliklerinin değerlendirilmesi
Acoustic and aerodynamic outcomes of surgeries in vocal fold paralysis
- Tez No: 391032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAKAN BİRKENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı; en sık kullanılan unilateral ve bilateral vokal fold paralizi cerrahi yöntemleri olan enjeksiyon larengoplasti, tip 1 tiroplasti ve posterior kordotomili hastalarda objektif ve subjektif yöntemlerle akustik ve aerodinamik etkinlikleri değerlendirmektir. Çalışmamıza 19 adet unilateral vokal fold paralizili ve 11 adet bilateral vokal fold paralizili hasta dahil edilmiştir. Unilateral vokal fold paralizisi olan hastalara şikayet başlangıç zaman ve etyolojisine göre Tip 1 Tiroplasti veya Enjeksiyon Laringoplasti, bilateral vokal fold paralizilerinde ise tek taraflı Posterior Kordotomi uyglanmıştır. Hastalara preoperatif dönemde VHI ve GRBAS ses anketleri, MMRC ve Borg dispne skalaları, MFT, S/Z oranı değerlendirmeleri, objektif ses analizi (MDVP) (akustik), EGG (akustik), Spirometri (aerodinamik) ve Bisiklet Ergometrisi (aerodinamik) yapılmıştır. Unilateral vokal fold paralizili hastalara enjeksiyon laringoplasti ve tip 1 tiroplasti, bilateral vokal fold paralizili hastalara da posterior kordotomi uygulandıktan sonra 2. ayda testler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, surgeries of unilateral and bilateral vocal fold paralysis, which is used most common type 1 tyroplasty, injection laryngoplasty and posterior cordotomy, were analyzed for efficiency with the objective and subjective methods in the preoperative and postoperative period. Nineteen unilateral vocal fold paralysis patients and eleven bilateral vocal fold paralysis patients were included in the study. Injection laryngoplasty and type 1 tyroplasty surgeries were performed to patients according to beginning of the symptoms and etiology for unilateral vocal fold paralysis patients and posterior cordotomy was performed to patients for bilateral vocal fold paralysis. The patients were subjected to VHI and GRBAS voice scales, MMRC and Borg dyspnea sclaes, MPT, S/Z ratio evaluation, objective voice analysis (MDVP) (acoustic), EGG (acoustic), Spirometry (aerodynamic) and Cycle Ergometer (aerodynamic) in preoperative period. After performing injection laryngoplasty and type 1 tyroplasty to unilateral vocal fold paralysis patients and posterior cordotomy to bilateral vocal fold paralysis patients, the scales and analysis were subjected to patients in the postoperative second month.