Removal of water from oil by breaking of water-oil emulsion using different demulsifier
Su-yağ emülsiyonunun farklı mülsifiyetörler kullanılarak kırılması ile yağdan su giderilmesi
- Tez No: 855885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde ham petrolden emülsiyon formundaki fazla suyun uzaklaştırılması petrol endüstrisinin temel sorunudur. Petrol kuyularında emülsiyon oluşumu, özellikleri azalttı ve rafinasyon maliyetini artırdı. Ayrıca tuzlu su rezervuarlarında ham petrolün çıkarılması sırasında boru hatlarında, kaplarda ve izolatörlerde korozyona neden olur. Sorunu çözmenin en etkili yolu ham petrolün emülsifiye edici maddelerle emülsifiye edilmesidir. Bu nedenle ham petrolün özelliklerine önemli etkisi olan saflaştırma ve rafinasyon işlemlerinde emülgatörler kullanılmaktadır. Suyun ayrılması sürecinde emülsiyon önleyicilerin kullanılması, petrol endüstrisindeki korozyon oranını sınırlayabilir. Bu çalışmada iki yeni emülgatör (S1 ve S2) sentezlendi ve bunları farklı konsantrasyonlarda emülgatör olarak uygulandı. Bu sentezlenen yüzey aktif maddeler, dimulsifier olarak, temel öncü malzeme olarak naftalik asit bazlı halka kimyasal demülsifikasyon prosesi ile sentezlenir. FT-IR ve 1H-NMR spektrumu karakterizasyon çalışması için analiz edildi. Ayrıca (CMC) ve Hidrofilik – Lipofilik Dengenin (HLB) ortalaması belirlendi. Sentezlenen emülsifiye edici maddeler, (50,100,150,200,250) ppm'lik farklı konsantrasyonlarda yağ içinde su emülsiyonuna uygulandı ve emülsifikasyonun yüzde etkinliği belirlendi. Sentezlenen yüzey aktif maddenin ayırma veriminin S2 > S1 şeklinde seri olarak düzenlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, removing excess water in the form of emulsion from crude oil is the main problem of the oil industry. Emulsion formation in oil wells has reduced properties and increased the cost of refining. It also causes corrosion in pipelines, containers and insulators during the extraction of crude oil in brine reservoirs. The most effective way to solve the problem is to emulsify the crude oil with emulsifying agents. For this reason, emulsifiers are used in purification and refining processes that have a significant impact on the properties of crude oil. The use of demulsifiers in the water separation process can limit the corrosion rate in the oil industry. In this study, two new emulsifiers (S1 and S2) were synthesized and applied as emulsifiers at different concentrations. These synthesized surfactants, as dimulsifiers, are synthesized by ring chemical demulsification process based on naphthalic acid as the basic precursor material. FT-IR and 1H-NMR spectra were analyzed for characterization study. Additionally, the average of (CMC) and Hydrophilic – Lipophilic Balance (HLB) was determined. The synthesized emulsifying agents were applied to the water-in-oil emulsion at different concentrations of (50,100,150,200,250) ppm and the percentage efficiency of emulsification was determined. It was concluded that the separation efficiency of the synthesized surfactant could be arranged serially as S2 > S1