Narenciye lifi ve kabak çekirdeği yaği yan ürününden elde edilen hidrojel ile glutensiz muffin geliştirilmesi
Development of gluten-free muffins with hydrogel prepared from citrus fiber and pumpkin seed oil by-product
  1. Tez No: 960569
  2. Yazar: ASMA ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KARASU, DR. MUHAMMED ÖZGÖLET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gluten ile ilişkili hastalıkların yaygınlığının artması ve tüketicilerin daha sağlıklı, temiz etiketli ürünlere olan ilgisinin büyümesi, gıda endüstrisini glutensiz fırıncılık ürünlerinin kalitesini artırmaya yönelik yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye yönlendirmiştir. Bu çalışmada, narenciye lifi (CF) ve kabak çekirdeği unu (PSF) esaslı hidrojel sistemleri kullanılarak zenginleştirilmiş glutensiz muffinler geliştirilmiş ve bu sistemlerin fizikokimyasal, reolojik, yapısal ve duyusal özellikler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Islak (%15) ve kuru (%0,15) formlarda uygulanan altı farklı hidrojel formülasyonu, muffin formülasyonlarına dahil edilmiştir. Çalışmada tekstür profile analizi (TPA), reolojik değerlendirme, renk ölçümü, nem ve su aktivitesi tayini, pişirme kaybı, özgül hacim, yoğunluk ve duyusal analiz gibi kapsamlı testler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hidrojellerin nem tutma kapasitesini, yapısal bütünlüğü ve raf ömrü stabilitesini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Reolojik veriler, hidrojel sistemlerinin istenen viskoelastik davranış ve kayma incelmesi özelliklerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Tekstürel analizler, kohezivite ve yaylanma özelliklerinin iyileştiğini ve zamanla bayatlamanın azaldığını göstermiştir. Özellikle 4CF ve 5CF2P formülasyonları, doku, hacim ve tüketici beğenisi açısından en başarılı sonuçları vermiştir. Ayrıca, PSF ilavesi muffinlerin besin değerini artırmış; protein, kül ve yağ oranlarında artış sağlamıştır. Duyusal analizler, hidrojel içeren muffinlerin görünüm, doku ve genel kalite açısından kontrol örneğine kıyasla daha yüksek puanlar aldığını doğrulamıştır. Sonuç olarak, CF ve PSF bazlı hidrojel sistemleri, glutensiz fırıncılık ürünlerinde gluten yerine kullanılabilecek doğal ve sürdürülebilir alternatiflerdir. Bu sistemlerin kullanımı, ürünlerin hem fonksiyonel hem de duyusal özelliklerini belirgin şekilde iyileştirmiş ve glutensiz ürün formülasyonlarında yapı verici ajan olarak etkinliklerini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of gluten-related disorders and the growing consumer demand for healthier, clean-label products have prompted the food industry to explore novel approaches to improve the quality of gluten-free baked goods. This study aimed to develop gluten-free muffins enriched with hydrogel systems formulated from citrus fiber (CF) and pumpkin seed flour (PSF), and to evaluate their effects on physicochemical, rheological, structural, and sensory attributes. Six different hydrogel formulations, applied in both wet (15%) and dry (0.15%) forms, were incorporated into gluten-free muffin recipes. Comprehensive analyses were conducted, including texture profile analysis (TPA), rheological evaluation, color measurement, moisture and water activity determination, baking loss, specific volume, density, and sensory evaluation. The results revealed that hydrogels significantly enhanced moisture retention, structural integrity, and shelf-life stability of gluten-free muffins. The rheological data showed that the hydrogel systems exhibited desirable viscoelastic behavior and shear-thinning flow properties. Textural analysis indicated improved cohesiveness, springiness, and reduced staling over time. Among the tested samples, 4CF and 5CF2P formulations showed the best performance in terms of texture, volume, and consumer acceptability. The incorporation of PSF also improved nutritional properties by increasing protein, ash, and lipid content. Sensory analysis confirmed that muffins with hydrogel systems achieved higher scores in appearance, texture, and overall quality compared to the control. In conclusion, hydrogels based on CF and PSF represent a promising alternative to gluten in bakery applications. Their inclusion effectively improved both the functional and sensory properties of gluten-free muffins, validating their potential as natural and sustainable structuring agents in gluten-free food formulation.