Ulaştırma kararlarında zaman ve maliyet temelli toplu taşıma ağ modellemesi İstanbul uygulaması
Time and cost based public transportation network modelling for transportation decisions: Istanbul case
- Tez No: 488153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir toplu ulaşım hizmetleri sunmanın büyük önem taşıdığı günümüzde, yolcu beklentilerinin en doğru şekilde anlaşılması ve sunulan hizmete yansıtılarak, stratejik öneme sahip planlama süreçlerinin etkinliğinin arttırılması konusunda bir yöntem sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Yolcu önceliklerini anlayarak sunulan doğru çözümler yardımıyla toplu ulaşım sistemlerinin çekiciliğinin arttırılacağı açıktır. Yolcu beklentilerini doğru anlamaya yönelik hazırlanan anketlerin, veri madenciliği, en kısa yol algoritması ve matematiksel çözümler ile ortak kullanılması durumunda söz konusu beklentileri en iyi şekilde karşılayabilecek hizmetlerin sunulabileceği, yolcu beklentilerine göre davranışların ağ yaklaşımı ile modellenebileceği bu çalışmada görülmüştür. Bu çalışmanın çıktıları ile toplu ulaşım sistemlerinin gereksinim duyduğu birçok ölçütün çözümlenmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to provide a methodlogy that will help planners, with the best way, in understanding the passangers' expectations and guiding authorities to meet the expectations of public transportation users where“sustainable public transportation services”have great importance. Today, it is very critical to understand the market's expectation. It is blatant that the public transportation systems' attractiveness will increase if the passengers' priorities are understood properly. In this research, it has been shown that the public transportation systems' demand prediction could be modelled with the methods such as Customer Expectation Surveys, Data Minig, and Mathematical Methods besides the expectations of public transportation users are handled appropriately. The public transportation systems' requirements in strategic planning and operation planning phases can be met with this studies' outputs of this study.