Tip 1 diyabetes mellitus tanılı hastaların thiol disülfid düzeylerinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması
- Tez No: 452445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ Thiol/disülfid homeostazisi; antioksidan savunma, apoptozis ve proteinin kimyasal yapısının stabilizasyonu gibi organizma için ihtiyaç olan birçok fizyolojik sürecin devamında önemli rol oynamaktadır. Disülfid oluşumuna karşı bu balanstaki kaymanın, bazı dejeneratif hastalıklar (diabetes mellitus, kardiyovasküler hastalıklar gibi…) ile ilişkili olduğu umulmaktadır. Tip1 diyabetes mellitus otoimmünite, hiperglisemi ve kronik inflamasyon ile giden dejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmada; biz tip 1 diyabetli çocuklarda dinamik thiol/disulfid homeostazisi ve thiol oksidasyonu ile ilişkili faktörleri belirlemeyi amaçladık. MATERYAL METOD Çalışmaya tip 1 diyabetli toplam 53 (25 erkek, 28 kız) çocuk ile, herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı gönüllü 44 (21 erkek, 23 kız) çocuk dahil edildi. Hastaların; yaş, cinsiyet, kilo, boy, vücut kitle endeksi, doğum yaşı, bel çevresi, HbA1c, glukoz, tiroid fonksiyon testleri, insulin, kalsiyum, fosfor, alkalen fosfotaz, 25 (OH) D vitamini ve thiol/disülfid homeostazisi gibi laboratuar ve klinik bulguları kaydedildi. Thiol/disulfid homeostazis konsantrasyonu Erel & Neselioglu tarafından geliştirilen yeni bir metodtur.
Özet (Çeviri)
AİM Thiol/disulfide homeostasis plays a major role in the maintenance of many physiological processes that are necessary for the organism, such as antioxidant defense, apoptosis and stabilization of protein chemical structures. This shift from the balance towards disulfide form is expected to be related with some degenerative diseases (diabetes, cardiovascular diseases, etc..). Type 1 diabetes mellitus is a degenerative disease accompained by chronic inflammation, autoimmunity and hyperglycemia. In this study, we aimed to examine dynamic thiol/disulfide homeostasis in type 1 diabetes mellitus and identify the factors associated with thiol oxidation. MATERİAL AND METHODS Fifty three patients (25 male, 28 female) diagnosed with type 1 diabetes mellitus and 44 ( 21 male, 23 female) healthy volunteers without any known diseases were included in the study. Clinical and laboratory characteristics obtained from the records included the date of birth, gender, height, weight, body mass ındex, waist circumference, HbA1c, glucose, thyroid function tests, insülin, calcium, phosphor, alkaline phospatase, 25(OH) vitamine D, thiol/disülfide homeostasis . Thiol/disulfide homeostasis concentrations were measured by a newly developed method (Erel & Neselioglu) in this study.