Radyasyona maruz bırakılan meme kanseri hastaların kan örneklerindeki sodyum/potasyum oranı ile elektron yoğunluğu arasında korelasyon
Correlation between ratio of sodium/potasium in breast cancer patients' blood samples and their electron density
  1. Tez No: 488183
  2. Yazar: OZAN TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇELLİ, YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL OSMAN BURSALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tez çalışması meme kanserinin erken tespiti konusunda yeni bir metot ve tanı şemasını kapsamaktadır. Bu çalışmada meme kanseri hastalarına ait kan örnekleri, alanında uzman hekimlerce hastalara meme kanseri teşhisi konulduktan sonra henüz tedavi süreci başlamadan önce alınmıştır. ICP-MS ve ICP-OES cihazları kullanılarak hasta ve sağlıklı grubun kan örneklerinde Al, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Se, Pb, Na, K, Ca, Mg elementlerinin konsantrasyonları tayin edilmiştir. Element konsantrasyonlarının değerleri kullanılarak, kan örneklerinin etkin elektron yoğunlukları hesaplanıp meme kanseri hastalığı ile korelasyon kurulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada etkin elektron yoğunluklarını hesaplayabilen Windows tabanlı ZXCOM programı kullanılmıştır. Bu tez çalışması, sadece basit bir kan tahlili ile ön tanı ve durum tespitinde bulunulmasına yardımcı olması amacıyla hazırlanmıştır. Bu yöntem sayesinde, meme kanserinin erken tespiti açısından hızlı ve güvenilir yeni bir metodun önünün açılmasında hekimlere yardımcı olması amaçlanmıştır. Geliştirilen bu metot ile meme kanseri tedavilerinde başarıyı etkileyen en etkin faktör olan“erken tanı”parametresine pozitif katkı sağlanması beklenmektedir. Sadece, hasta kan örneklerinin gösterdiği etkin elektron yoğunluğu ile ön tanı oluşturulabilmesi hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasının, başta meme kanseri ile ilgili olmak üzere diğer kanser türleri için de tanı kitleri ve erken tanı yöntemlerinin geliştirilmesine olumlu katkı sağlamasını beklemekteyiz.
Özet (Çeviri)
The study includes a new methodology and diagnosis scheme for the early detection of breast cancer. In this study, blood samples were taken from patients before the treatment process. Concentrations of Al, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Se, Pb, Na, K, Ca and Mg were determined in blood samples of patients and healthy group using ICP-MS and ICP-OES devices. Depending on the element concentrations, the effective electron densities of the blood samples were calculated and correlated with the breast cancer disease. In this study, ZXCOM was used to calculate the electron density, which was created in Yıldız Technical University. As a result of our work, it is aimed to make preliminary diagnosis and condition determination without applying radiation to the patient. This method may open a new, fast and reliable method for medical doctors at early detection of breast cancer. This method will make a positive contribution to the“early diagnosis”parameter which is the most effective factor affecting success in breast cancer treatments. It is aimed that preliminary diagnosis and risk map can be formed only by effective electron density changes shown by patient samples. We hope that this method will make a positive contribution to the development of diagnostic kits and early diagnostic methods for other types of cancer, particularly those related to breast cancer.