Su bazlı boyaların hazırlanması, kolloidal ve film özelliklerinin incelenmesi
Preparation of water based interior paints, and investigation of their colloidal and film properties
  1. Tez No: 488185
  2. Yazar: GÜLTEN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bağlayıcılar (emülsiyon polimerleri, lateksler) daha çok emülsiyon polimerizasyon yöntemiyle farklı içerik ve özellikte sentezlenebilirler. Bağlayıcıların sentezi; boya, kaplama ve yapıştırıcı gibi tercih edilen birçok endüstriyel uygulamaya olanak sağlar. Bu tezde; ilk olarak bağlayıcı (vinil asetat-ko-bütil akrilat emülsiyon polimeri) sentezlenmiş ve fizikokimyasal olarak karakterize edilmiştir. İkinci aşamada; sentezlenen bağlayıcı kullanılarak üç seri su bazlı iç cephe boyası hazırlanmıştır. Bu çalışmalarda; farklı oranlarda bağlayıcı (%35 ve %37,4) ve dolgu (%35 ve %40) kullanılmış, ayrıca dolgu da çeşitlendirilerek (farklı oranlarda 3 µ kalsit, 5 µ kalsit ve Rutil TiO2) toplam dokuz adet su bazlı iç cephe boyası hazırlanmıştır. Hazırlanan boyaların kolloidal ve film özellikleri belirlenerek bağlayıcı, dolgu miktarı ve dolgu türünün boya özellikleri ve performansları üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Binders (emulsion polymers, latexes) can be synthesized with different contents, and having different properties, mostly by emulsion polymerization method. The synthesis of binders allows for a variety of industrial applications, such as paints, coatings and adhesives, etc. In this thesis; firstly the binder (vinyl acetate-co-butyl acrylate emulsion polymer) was synthesized and characterized physicochemically. In the second phase; three series of water based interior paint were prepared by using the synthesized binder. In these studies, binders (35 wt% and 37,4 wt %) and fillers (35 wt% and 40 wt%) were used at different ratios. In addition, the filler was also diversed (3 μ calcite, 5 μ calcite and Rutil TiO2 at different ratios) and a total of nine water based interior wall paints were prepared. The colloidal and film properties of the prepared dyes were determined and the effects of binder percentage, amount of filler and type of filler on the paint properties and performances were investigated.