Preparation of novel bio-based adsorbent for fast and selective adsorption of various dyes
Çeşitli boyaların hızlı ve seçici adsorpsiyonu için yeni biyo-bazlı adsorbanın hazırlanması
  1. Tez No: 756102
  2. Yazar: HUSSEIN AHMAD HUSSEIN QULATEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SARI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gezegende ciddi bir sorun olan çeşitli endüstriyel boyaların giderimi, dünya genelinde daha iyi bir çevrenin korunmasında her zaman önemli bir rol oynamıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte, sorunla ilgili artan kamu bilinci, özellikle seçici adsorban kaynakları olarak yeni biyo-bazlı materyallerin çalışmalarından kaynaklanan kirlilik sorununa yanıt verilmesiyle sonuçlanmıştır. Şu anda, çeşitli kirleticilerin adsorpsiyonunda alg nanopartikül (NP'ler) kompozit adsorbanlarının etkinliğine rağmen, adsorpsiyon için yumurta kabukları ile muamele edilmiş alglere ilişkin herhangi bir rapor bulunmamaktadır. Ayrıca, çoğunlukla tekstil sektöründe kullanılan Kongo Kırmızısı (CR) ve Metilen Mavisi (MB) boyalarının biyosorpsiyonuna ilişkin veri azlığı bulunmaktadır. Bu tezde Ulva lactuca (U. lactuca) yeşil makroalgleri, kalsine yumurta kabuğu (EA) ile kimyasal olarak muamele edilmiş ve ilk kez çeşitli boyaların seçici adsorpsiyonu için kullanılmıştır. Ayrıca MB ve CR boyalarının EA üzerine ayrı ayrı adsorpsiyon kapasitesi araştırılmıştır. Ayrıca parametrelerin MB ve CR adsorpsiyonuna etkisi detaylı olarak incelenmiştir. İşlenmiş makroalglerin adsorpsiyon kapasitesi, kalsine yumurta kabuğu ile işlemden geçirildiği için arttırılmıştır. EA'nın maksimum adsorpsiyon kapasitesi 2000 mg.g-1 idi. Adsorpsiyon işlemi o kadar hızlıydı ki 15 dakika içinde dengeye ulaştı. MB adsorpsiyonunun mekanizması, biyosorbent yapısındaki CaCO3 mineral fazı, elektrostatik etkileşim ve EA ile MB arasındaki hidrojen bağı ile ilişkilendirilebilir. Bulgular, yeni geliştirilen düşük maliyetli biyosorbentin boya adsorpsiyonu için umut verici ve etkili bir adsorban olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The removal of various industrial dyes being a severe problem on the planet has always taken a prominent role in maintaining a better environment throughout the globe. With the technological advances, increased public awareness of the problem has resulted in responding to the challenge of pollution, especially from the studies of new biobased materials as selective adsorbent sources. Currently, despite the effectiveness of algae nanoparticle (NPs) composite adsorbents in the adsorption of various pollutants, there are no reports of algae treated with eggshells for adsorption. Furthermore, there is a scarcity of data on biosorption of Congo Red (CR) and Methylene Blue (MB), dyes used mostly in the textile sector. In this thesis, Ulva lactuca (U. lactuca) green macroalgae were chemically treated with calcined eggshell (EA) and it is used for selective adsorption of various dyes for the first time. In addition, the individual adsorption capacity of MB and CR dyes onto EA was investigated. Moreover, the influence of parameters on MB and CR adsorption were investigated in detail. The adsorption capacity of treated macroalgae was enhanced since it is treated with calcined eggshell. The maximum adsorption capacity of EA was 2000 mg.g-1. The adsorption process was so fast that it reached equilibrium within 15 min. The mechanism of MB adsorption can be associated to CaCO3 mineral phase in the structure of biosorbent, electrostatic interaction and hydrogen bonding between EA and MB. The findings indicate that the new developed low-cost biosorbent is a promising and effective adsorbent for dye adsorption.