Baryum sülfat kristallerinin boyut ve morfolojisine katkı maddelerinin etkilerinin incelenmesi
The effects of additives on particle size and morphology on barium sulfate crystals
- Tez No: 488190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Baryum sülfat, başta petrol endüstrisi olmak üzere boya, ilaç vb. sektörlerde oldukça önemli bir bileşiktir. Petrol endüstisinde istenmeyen ürün olmakla birlikte, diğer alanlarda oldukça tercih edilen bir bileşiktir. Özellikle nano boyutta, geniş yüzey alanına sahip kristal üretimleri araştırma konularının başında gelmektedir. Uygun sıcaklık ve pH'da katkı maddelerinin eklenmesiyle kristallerin boyut ve morfolojisinin kontrolü sağlanabilmekle beraber kristalizasyon hızı da azaltılabilmektedir. Yapılan bu çalışmanın ilk kısmında polistiren ve alginatın baryum sülfat kristallerinin boyutlarına ve morfolojik özelliklerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. İkinci kısımda ise poliakrilik asit, polivinil sülfonik asit ve polietilen glikolün kristalizasyon hızını azaltıcı etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu, katkı madde eklenmesi kristal boyutlarını azaltıcı ve kristalizasyon hızını yavaşlatıcı etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Barium sulfate is a very important inorganic compound which is mainly used in the petrol industry but in other industries like paint and pharmaceutical as well. As an undesired product in the petrol industry, barium sulfate is a preferred compound in various other fields. Especially in nano size, research is widely conductible because of the surface area of the compound. By adjusting temperature and pH in combination to the additives, crystal size and morphology of barium sulfate can be controlled. Additionally, the reduction of the crystallisation speed takes place. In the first part of this research, polystyrene and alginate were added to understand how those additives effect the crystals' size and the morphology of barium sulfate crystals. As a second part of research, polyacrylic acid, polyvinyl sulphonic acid and polyethylene glycol were added to figure out the reduction of the crystallisation speed. Considering the results of the experimental studies, the added additives in the crystallisation process reduce the crystallisation speed as well as the size of the crystals.