Sulu çözeltilerden meyve posası ile boyar maddelerin adsorpsiyon yöntemi ile gideriminin incelenmesi
Investigation of removing dyes with fruit pulps by adsorption method from aqueous solutions
  1. Tez No: 488213
  2. Yazar: ECE KARANFİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tekstil fabrikası atık yüksek kirlilik potansiyeli ve sağlık riski oluşturabilir. Bu atıkları geri çevreye bırakılmadan önce iyileştirmek gerekir. Endüstriyel atık içine tehlikeli sentetik boyaların bırakılması, iyileştirme gerektiren bir çevre sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada boya içeren sulu ortamın iyileştirme için yeni ve çevre dostu bir sürecin geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Son yıllarda, düşük maliyetli adsorbanların alternatif üretimi için araştırmalarında piyasada mevcut aktif karbon kullanımı artmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada tekstil boyasının sulu çözeltilerden (reaktif mavi 19 ve reaktif siyah 5) giderilmesi için karışık meyve posası (kivi, elma, havuç, ananas, nar) potansiyel kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. pH, adsorban konsantrasyonu ve sıcaklık gibi çeşitli parametrelerin etkisi çalışılarak, adsorpsiyon mekanizmaları değerlendirmiştir. Ek olarak, adsorpsiyon deneylerinden elde edilen verilere göre yöntem incelenmiştir. Genel olarak, karışık meyve posası ile adsorplanarak boyanın giderilmesi, düşük maliyeti, kolay kullanılabilirliği, hem de kolay üretimi ile tatmin edici özellikleri adsorbanın adsorplama kapasitesi kanıtlanarak umut verici bir teknoloji olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Textile mill effluent present a high pollution potential and health risk. These effluents require prior treatment before being discharged back into the environment. The release of hazardous synthetic dyes into industrial effluents has emerged as an environmental problem requiring remediation. This research focused on the development of a new and enviromentally-friendly process for the remediation of aqueous media containing dye. In recent years, research on the production of low cost adsorbents alternative to commercially available activated carbon has increased. Therefore, in the present study it was aimed to investigate the potential use of mixed fruit pulps (kiwi,apple,carrot,pineapple,pomegranate) for textile dye (reactive blue 19 and reactive black 5) removal from aqueous solutions. The effect of several parameters such as pH, adsorbent concentration and temperature was studied and adsorption mechanisms were evaluated. Moreover, according to the data obtained from the adsorption experiments. Overall, dyes removal by adsorption on mixed fruit pulp is presented as a promising technology due to the low cost and easy availability of the precursor, as well as the straightforward generation, the satisfactory characteristics and the proved adsorption capacity of the adsorbent.