Farklı gelişim aşamalarında hasat edilen oğul otu (melissa officinalis L.) bitkilerinin ve bitkisel infüzyonlarının mineral içeriğinin belirlenmesi
Determination of Mineral Content of lemon balm plants (Melissa officinalis L.) Harvested at Different Developmental Stages and Its Herbal Infusions
- Tez No: 996322
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN COŞGE ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma oğulotu (Melissa officinalis L.) bitkisinin farklı gelişme dönemlerinde hasat edilerek hem bitki materyalinde hem de hazırlanan herbal çaylarında mineral madde içeriklerinin belirlenmesi ve dönemler arası farklılıkların ortaya konulması amacıyla yürütülmüştür. Yozgat ekolojik koşullarında yetiştirilen oğulotu plantasyonundan bitki örnekleri çiçeklenme öncesi, çiçeklenme başlangıcı, %50 çiçeklenme ve tam çiçeklenme olmak üzere 4 farklı gelişim aşamasında alınmıştır. Hem kuru yaprakların hem de hazırlanan infüzyonların mineral madde içerikleri ICP-MS ile analiz edilmiştir. Oğulotu drog yapraklarının K (6351.452-8281.505 ppm) ve Ca (4080.800-4962.537 ppm) bakımından zengin olduğu belirlenmiştir. Oğulotu drog yaprakları ile hazırlanan infüzyonlarda tüm makro elementlerin konsantrasyonları drog yaprağa kıyasla önemli düşüş gözlenmiştir. Na içeriği tam çiçeklenme döneminde en düşük miktarda olurken, K ve P içeriği tam çiçeklenme döneminde en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Bitkilerin yapraklarındaki mineral madde içerikleri gelişim dönemlerine bağlı olarak önemli farklılık göstermiştir. Elde edilen bulgular, oğulotunda mineral içerik açısından en uygun hasat döneminin genel olarak çiçeklenme öncesi dönemler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the mineral content of both the plant material and the prepared herbal teas of lemon balm (Melissa officinalis L.) harvested at different developmental stages, and to reveal the differences between these stages. Plant samples were taken from a lemon balm plantation grown under Yozgat ecological conditions at four different developmental stages: pre-flowering, beginning of flowering, 50% flowering, and full flowering. The mineral content of both the dried leaves and the prepared infusions was analyzed using ICP-MS. Lemon balm drug leaves were found to be rich in K (6351.452-8281.505 ppm) and Ca (4080.800-4962.537 ppm). In infusions prepared with lemon balm drug leaves, a significant decrease in the concentrations of all macro elements was observed compared to the dried leaves. Na content was lowest during the full flowering period, while K and P content reached their highest levels during the full flowering period. The mineral content in the leaves of the plants showed significant differences depending on the developmental stages. The findings indicate that the optimal harvest period for lemon balm in terms of mineral content is generally the pre-flowering period.